Německo: Evropa potřebuje stálý mechanismus přerozdělování migrantů | E15.cz

Německo: Evropa potřebuje stálý mechanismus přerozdělování migrantů

Německo: Evropa potřebuje stálý mechanismus přerozdělování migrantů
Migranti na cestě do Německa
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Evropská unie potřebuje stálý mechanismus na rozdělování uprchlíků, protože Německo nemůže samo přijímat většinu lidí, kteří do Evropy přicházejí, uvedli německý vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Se zavedením takového mechanismu nesouhlasí některé země EU, mimo jiné Česko.

„Musíme neúnavně a rozhodně pracovat na mezinárodních a zejména evropských řešeních, aby se snížil tlak, jemuž Německo čelí. K tomu potřebujeme víc důvěry v to, že národní sobectví nenabízí východisko, zatímco společný postup pomáhá všem,“ uvedli pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel politici, kteří jsou předními představiteli německé sociální demokracie (SPD).

„Rozhodnutí rozdělit v EU 120 tisíc uprchlíků je správné, ale nestačí. Potřebujeme stálý evropský mechanismus pro rozdělování běženců,“ napsali oba členové německé vlády. Kvóty pro rozdělení 120 tisíc běženců schválili v září ministři vnitra EU, přestože proti mechanismu hlasovaly Česko, Slovensko a další země z východní části unie. Odpor proti stálému mechanismu je v EU ještě silnější.

Evropa na rozcestí

Gabriel a Steinmeier rovněž vyzvali k personálnímu posílení evropské agentury Frontex, z níž by se podle nich měla vytvořit společná síla, která bude chránit celou vnější hranici EU. Politici žádají také sjednocení evropské azylové politiky a vytvoření jediného unijního úřadu, který bude o udělení azylu rozhodovat.

„Stojíme na rozcestí. Před námi je kontinent, který rozdělují závory, ploty a národní sobectví. Anebo kontinent, kterému se podařilo najít společnou řeč, má jednotnou azylovou politiku a společně bojuje proti příčinám útěku,“ uzavřeli komentář vicekancléř a ministr zahraničí.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!