Německo: Evropa potřebuje stálý mechanismus přerozdělování migrantů | E15.cz

Německo: Evropa potřebuje stálý mechanismus přerozdělování migrantů

Migranti na cestě do Německa
Migranti na cestě do Německa
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie potřebuje stálý mechanismus na rozdělování uprchlíků, protože Německo nemůže samo přijímat většinu lidí, kteří do Evropy přicházejí, uvedli německý vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Se zavedením takového mechanismu nesouhlasí některé země EU, mimo jiné Česko.

„Musíme neúnavně a rozhodně pracovat na mezinárodních a zejména evropských řešeních, aby se snížil tlak, jemuž Německo čelí. K tomu potřebujeme víc důvěry v to, že národní sobectví nenabízí východisko, zatímco společný postup pomáhá všem,“ uvedli pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel politici, kteří jsou předními představiteli německé sociální demokracie (SPD).

„Rozhodnutí rozdělit v EU 120 tisíc uprchlíků je správné, ale nestačí. Potřebujeme stálý evropský mechanismus pro rozdělování běženců,“ napsali oba členové německé vlády. Kvóty pro rozdělení 120 tisíc běženců schválili v září ministři vnitra EU, přestože proti mechanismu hlasovaly Česko, Slovensko a další země z východní části unie. Odpor proti stálému mechanismu je v EU ještě silnější.

Evropa na rozcestí

Gabriel a Steinmeier rovněž vyzvali k personálnímu posílení evropské agentury Frontex, z níž by se podle nich měla vytvořit společná síla, která bude chránit celou vnější hranici EU. Politici žádají také sjednocení evropské azylové politiky a vytvoření jediného unijního úřadu, který bude o udělení azylu rozhodovat.

„Stojíme na rozcestí. Před námi je kontinent, který rozdělují závory, ploty a národní sobectví. Anebo kontinent, kterému se podařilo najít společnou řeč, má jednotnou azylovou politiku a společně bojuje proti příčinám útěku,“ uzavřeli komentář vicekancléř a ministr zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video