Ostravský podnikatel Lahoda a další dva Češi byli zadrženi v Brazílii | E15.cz

Ostravský podnikatel Lahoda a další dva Češi byli zadrženi v Brazílii

Ostravský podnikatel Lahoda a další dva Češi byli zadrženi v Brazílii
Brazilská policie
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Brazilská policie zadržela počátkem října trojici Čechů. Důvodem mají být podezřelé finanční transakce a podezření z praní špinavých peněz.

S odvoláním na informace brazilského serveru Gauchazh to dnes uvedl server Euro.cz. Mezi zadrženými je podle něj ostravský podnikatel Oldřich Lahoda a jeho obchodní partner Radomír Čespiva. Jméno třetího zadrženého není známo.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že řeší konzulární případ tří Čechů, kteří byli zadrženi 5. října v brazilském městě Porto Alegre. "Oficiální informace, z čeho jsou přesně obviněni, prozatím nemáme k dispozici. Identitu zadržených nemůžeme s ohledem na ochranu osobních údajů sdělovat," řekla Euru mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Případ je podle ní ve fázi výslechů.

Soud výrazně zmírnil podmínky Krejčířova věznění, trestanci se tak dostane řady privilegií

Podle brazilského serveru Gauchazh zadržení Lahody, Čespivy a ještě jednoho Čecha souvisí s obchody s drahými kameny, nemovitostmi a s podezřením z praní peněz. Skupina údajně od roku 2011 převedla do Brazílie čtyři miliony amerických dolarů z podezřelých aktivit, částka pohybující se na jejich účtech ale měla přesahovat 20 milionů dolarů, což by podle brazilského serveru ukazovalo na praní špinavých peněz.

Podle serveru Euro.cz je Lahoda známý jako lokální zákulisní hráč, který měl důvěrné vztahy s řadou ostravských politiků. "Lahoda byl také, byť to popírá, velmi aktivní v segmentu ostravského herního byznysu," tvrdí server. O Lahodu se podle něj zajímala česká policie v souvislosti s případem údajného ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě, známým podle jména jednoho z jejích protagonistů jako kauza Dědic.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!