Polská PiS ve volbách většinu nezískala, bude ale moci dál vládnout sama

Jaroslaw Kaczyński slaví drtivé vítězství své strany v eurovolbách

Jaroslaw Kaczyński slaví drtivé vítězství své strany v eurovolbách Zdroj: Profimedia

Lídr strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski ve volební místnosti. (13.10.2019)
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski ve volební místnosti. (13.10.2019)
4
Fotogalerie

Polská vládnoucí strana PiS podle médií přišla o většinu v Senátu. Volební výsledky po sečtení 99,5 procenta hlasů ukazují, že získá 48 ze 100 křesel. Národně-konzervativní formace zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo 26,7 procenta voličů. Informovala o tom státní volební komise. Z výsledků vyplývá, že PiS bude v Polsku moci samostatně vládnout další čtyři roky.

Do Sejmu, dolní komory parlamentu, se po čtyřech letech vrací Svaz demokratické levice (SLD), který o hlasy voličů bojoval v rámci uskupení Levice. Ta získala 12,3 procenta hlasů. V Sejmu dále zasednou poslanci spojenectví lidovců s protisystémovým hnutím Kukiz ´15, které podpořilo 8,6 procenta voličů, a pravicová euroskeptická Konfederace se ziskem 6,8 procenta hlasů.

„Vypadá to, že budeme moci pokračovat v samostatné vládě, to byl náš hlavní cíl, abychom mohli v klidu a bez potřeby utváření divných koalic dále měnit zemi,“ řekl Piotr Müller, mluvčí vlády premiéra Mateusze Morawieckého. Dodal, že v tomto a příštím týdnu se bude rozhodovat o obsazení jednotlivých ministerských postů.

Ve Varšavě nejvíce hlasů získala uchazečka Občanské koalice (KO) o premiérský post Malgorzata Kidawová-Blońská, která vedla kandidátní listinu své strany v hlavním městě. Nechala za sebou šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, který platí za nejmocnějšího politika v Polsku. Naopak šéf KO Grzegorz Schetyna ve Vratislavi získal mnohem méně hlasů než tamní kandidátka PiS.

Voliči "odpustili hříchy" bývalému předsedovi Sejmu za PiS Markovi Kuchcińskému, který z funkce před několika týdny odstoupil kvůli využívání vládních letadel k soukromým účelům. Ve svém volebním obvodu v Podkarpatském vojvodství na jihovýchodě Polska získal i přes aféru nejvyšší počet hlasů.

Právo a spravedlnost také podle částečných výsledků vyhrálo volby do senátu, jeho kandidáty podpořilo necelých 46 procent lidí. Stejně jako v Sejmu skončila na druhém místě Občanská koalice s 33,9 procenta hlasů, na třetím místě jsou lidovci s asi 5,5 procenta hlasů. Horní parlamentní komora může doplňovat zákony přijaté Sejmem, může protahovat jejich přijetí a blokovat změny ústavy, připomíná agentura Reuters.

Vláda PiS během uplynulých čtyř let, kdy se polské ekonomice dařilo, zavedla štědré sociální programy, jako jsou třinácté důchody pro seniory nebo přídavky ve výši 500 zlotých na dítě, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu. Kvůli některým svým krokům, třeba kvůli reformě justice nebo rozsáhlému kácení v chráněném Bělověžském pralese, se dostala do konfliktu s Evropskou unií. Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie. Ovládla klíčové instituce v zemi, včetně veřejnoprávních médií. Na internetu se objevila napříkald fotografie z nedělního večera z volebního štábu PiS, na které jsou čelní představitelé vládnoucího uskupení včetně šéfa Kaczyńského a generální ředitel Polské televize Jacek Kurski.

Za vlády PiS se zhoršily vztahy s Německem, po němž Varšava žádá odškodnění za škody napáchané nacisty za druhé světové války, i s Izraelem. Současná vládnoucí garnitura má dobré vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který před několika dny zrušil víza pro cesty Poláků do Spojených států. USA se chystají rovněž posílit svoji vojenskou přítomnost v největší středoevropské zemi. S Českem polskou vládu v posledních letech spojuje zejména odpor proti přijímání migrantů z muslimských zemí nebo proti zpřísňování závazků v boji proti klimatickým změnám.