Polská rozvědka zacílila na odpůrce NATO, šéf proruské strany byl zatčen | E15.cz

Polská rozvědka zacílila na odpůrce NATO, šéf proruské strany byl zatčen

Polská rozvědka zacílila na odpůrce NATO, šéf proruské strany byl zatčen
Šéf polské strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

V Polsku se za mřížemi ocitl první vůdce politické strany, který byl zatčen kvůli obvinění ze špionáže. Zadržení Mariusze Piskorského z proruské mimoparlamentní strany Změna (Zmiana) dal deník list Gazeta Wyborcza do souvislosti se zájmem tajných služeb o další protinatovská uskupení financovaná Ruskem i v dalších evropských zemí. Polská kontrarozvědka se zajímala i o političku z řad české sociální demokracie.

Proruští aktivisté z různých zemí totiž chystají protesty ve Varšavě během červencového summitu NATO. Piskorski, který býval poslancem za populistickou stranu Sebeobrana, byl zatčen již 17. května. Týž den ABW vyslýchala dalších pět členů vedení Změny a zajímala se o kontakty s představiteli podobných organizací v Evropě.

Agenty ABW podle deníku zajímaly konkrétní jména: šéfredaktor krajně pravicového německého měsíčníku Zuerst! Manuel Ochsenreiter, Piotr Luczak z německého levičáckého uskupení Levice (Die Lienke) a „česká sociální demokratka Anna Čurdová“. ABW se podle deníku zajímala také o kontakty s podobnými uskupeními z Rumunska, Maďarska a se slovenskou parlamentní stranou LSNS Mariana Kotleby.

„Podobně jako Změna jsou to odpůrci přítomnosti amerických vojsk v naší části Evropy. Mezi stoupenci jsou jak krajní levičáci, tak nacionalisté.

Výtky Bruselu pro nás nejsou závazné, vzkázala Varšava

Spojuje je myšlenka spolupráce s Ruskem Vladimira Putina. A co je důležité, jejich členové jednali s polskou Změnou o příjezdu do Varšavy, aby demonstrovali během červencového summitu,“ napsala Gazeta Wyborcza a dodala, že po zásahu ABW je otázkou, zda zahraniční politici na demonstrace proti NATO přijedou.

ABW podle deníku shromáždila důkazy, že jak Změna, tak spolupracující uskupení v členských zemích EU z bývalého sovětského bloku jsou financovány ruskými tajnými službami.

Osoby, na které se agenti ABW ptali, byly podle polského listu vytipovány německými a českými tajnými službami jako lidé nejspíše placení Ruskem. Cílem akce bylo rozbít „protinatovskou internacionálu“, kterou si Rusko vytvořilo v několika státech EU.

Dále čtěte:

Cizím brát, Polákům dávat. Varšava se točí k investorům zády

Většinou jde o okrajová uskupení, jako je sama Změna, ale LSNS, hlásící se k fašistickému státu z dob druhé světové války, získala v březnových volbách 14 ze 150 křesel ve slovenském parlamentu.

Ve vyšší lize hraje i bulharská nacionalistická strana Ataka, maďarský Jobbik, řecký Zlatý úsvit, italská Liga severu a francouzská Národní fronta, o nichž se také hovoří v souvislosti se snahami Kremlu.

Polská kontrarozvědka podle deníku vznik Změny přijala se znepokojením, protože se časově shodovalo s ruskou agresí proti Ukrajině, což Polsko vnímá jako velké ohrožení.

„Je samozřejmé, že protialianční hnutí se vzhledem ke zvětšování přítomnosti vojsk NATO v naší části Evropy snaží spojovat a sjednocovat síly. Ale dělat z toho špionáž je manipulace a zneužití. Neinspirují nás, ani neplatí žádné cizí služby,“ prohlásil Tomasz Jankowski ze Změny a dodal, že protesty se během summitu uskuteční a hosté ze zahraničí je přijedou podpořit, protože jsou to „odvážní lidé“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!