Porošenko nepodpoří přerušení styků s Ruskem | E15.cz

Porošenko nepodpoří přerušení styků s Ruskem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský prezident Petro Porošenko se vyslovil proti přerušení diplomatických vztahů s Ruskem, jak to ve středu doporučil zahraniční výbor ukrajinského parlamentu, Nejvyšší rady.

„Rada nepodpoří tento návrh. Ani to neposuzujme. Je to iniciativa pár poslanců,“ řekl Porošenko při setkání s ukrajinskou komunitou ve Washingtonu, kde se účastní summitu o jaderné bezpečnosti. Kyjev se podle hlavy státu potřebuje spíše soustředit na vyvíjení účinného nátlaku na Rusko, aby splnilo své závazky z mírových dohod z Minsku, zejména ohledně stažení ruských vojáků a zbraní z Donbasu na východě Ukrajiny.

Moskva stále popírá, že by na východ Ukrajiny vyslala svá vojska, připouští jen, že po boku separatistů tam mohou bojovat ruští dobrovolníci.

Návrh usnesení o přerušení diplomatických vztahů s Ruskem předložili v půli března dva poslanci Radikální strany, jeden poslanec Bloku Petra Porošenka, poslanec strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové a jeden nezávislý zákonodárce. Není zatím jasné, kdy by se návrh mohl dostat na pořad sněmovny.

Vztahy mezi oběma státy se prudce zhoršily po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014. Následovala ruská anexe Krymu a vypuknutí konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu, který si od předloňského dubna vyžádal více než 9000 životů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video