Povstalci nepustili kontrolory OBSE do obleženého Debalceve | E15.cz

Povstalci nepustili kontrolory OBSE do obleženého Debalceve

Povstalci nepustili kontrolory OBSE do obleženého Debalceve
Ozbrojené auto proruských povstalců na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Proruští separatisté zabránili členům mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v cestě do obleženého Debalceve na východě Ukrajiny, které je považováno za kritickou zónu pro osud nového příměří. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin prohlásil, že přes veškeré úsilí se evropští kontroloři do města nedostali. Informaci potvrdila i OBSE.

„Přes veškerou snahu se tam bohužel nedostali, řekli jim, že je tam nepustí,“ konstatoval ukrajinský ministr. Mluvčí povstalců Eduard Basurin krátce před tím oznámil, že strategicky důležité město neleží na frontové linii, ale uvnitř povstaleckého území. Zastavení palby se na ně prý proto nevztahuje. „Můžeme samozřejmě Debalceve ostřelovat, vždyť je to naše území,“ dodal Basurin.

Podle obyvatel žijících v blízkosti města se v Debalceve střílí, ozývají se exploze a dávky z automatických zbraní. Oběti na životech zatím hlášeny nejsou.

Situace kolem ukrajinského města DebalceveSituace kolem ukrajinského města DebalceveAutor: Reprofoto liveuamap.com
Obklíčené Debalceve (červenou barvou je označené území separatistů).

Klimkinovy informace později potvrdil i šéf pozorovatelů OBSE Ertuğrul Apakan. Příměří podle jeho vyjádření za posledních 12 hodin obě strany v podstatě respektují, evropští kontroloři ale zaznamenali ostřelování Luhansku a hlavně řadu incidentů u Debalceve. Misi OBSE separatisté do města odmítli vpustit, řekl turecký diplomat.

Debalceve má v mírových dobách asi 25 tisíc obyvatel, dnes jich v polozničeném městě žije slabá pětina. Okolí Debalceve obsadili povstalci, kteří se z důležité železniční křižovatky ležící mezi Doněckem a Luhanskem usilovně snaží vytlačit asi pětitisícovou ukrajinskou posádku.

Podle dohod uzavřených ve čtvrtek v běloruském Minsku má po dnešním zastavení palby do dvou týdnů následovat stažení těžké bojové techniky desítky kilometrů za linii fronty. Na plnění dohod má dohlížet kontrolní mise OBSE, která má v současné době asi 500 členů.

Putinův triumf, evropský debakl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!