Putin o anexi Krymu: Když ruský člověk cítí pravdu, je neporazitelný | E15.cz

Putin o anexi Krymu: Když ruský člověk cítí pravdu, je neporazitelný

Putin o anexi Krymu: Když ruský člověk cítí pravdu, je neporazitelný
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK, vag

Ruský prezident Vladimir Putin nehodlá být doživotním prezidentem, jeho mandát je vymezen ruskou ústavou. Po uplynutí nynějšího mandátu v roce 2018 prý zváží další kandidaturu s ohledem na aktuální situaci a na své preference. Putin také komentoval dopady protiruských sankcí na něj i zábor ukrajinského Krymu. O úspěchu kontroverzní anexe vůbec nepochybuje.

Šéf Kremlu v obsáhlém rozhovoru pro státní agenturu TASS komentoval výrazné ochlazení vztahů Ruska se Západem, které vyvolala jeho politika vůči Ukrajině. Odmítl, že nynější tlak Západu zavede jeho zemi do izolace. „Vnímali jsme osudovost železné opony. Touto cestou v žádném případě nepůjdeme a nikdo kolem nás zeď stavět nebude. Je to nemožné,“ zdůraznil Putin.

Oligarchové prý nemají vliv na rozhodování státu

Západ podle Putina udělal chybu, když namířil své sankce na lidi z prezidentova blízkého okolí. „Vycházeli z mylného předpokladu, že mám obchodní zájem na kontaktu s lidmi zařazenými do seznamu. Jejich poškozením mířili na mě. To ale absolutně neodpovídá skutečnosti,“ řekl ruský vůdce.

Podle Putina v Rusku oligarchické struktury neexistují, miliardáři nemají vliv na rozhodování státu. Oligarchové „zbohatli dávno a absolutně legálně. Nic neukradli, nic nezprivatizovali, jak se to dělalo v 90. letech“, řekl prezident a dodal, že sankce namířené proti ruským miliardářům blízkým Kremlu jsou hrubým porušením lidských práv.

Krym coby osobní rozhodnutí Putina

Zábor Krymu byl podle Putina jeho osobním rozhodnutím a lidé, zařazení na západní sankční seznam, se o něm dozvěděli z médií. Anexe ukrajinského poloostrova byla pro Putina strategickým rozhodnutím, které určitě skončí úspěchem.

„Jsme prostě silnější než všichni ostatní, protože máme pravdu. Když ruský člověk cítí pravdu, je neporazitelný. Když naopak necítí vnitřní jistotu, čelí pochybám, jež jsou nebezpečné. V daném (krymském) případě pochyby nemám,“ uvedl šéf Kremlu.

Našly se i chyby

Putin v rozhovoru připustil, že se dopouští chyb, o konkrétních příkladech ale hovořit nechtěl. „V tak rozsáhlé práci se stává, že něco bylo možné udělat jinak, lépe. Nejde ale o záležitosti globálního, strategického charakteru,“ uvedl.

Ve funkci hlavy státu prezident „částečně“ pociťuje samotu. „Mám hodně práce, dokonce i své dcery vidím jen jednou, dvakrát do měsíce, a to se ještě musím dívat na hodinky,“ řekl prezident, který se letos na jaře po několika letech odloučení rozvedl s manželkou Ljudmilou.

Dcery žijí v Rusku

Jeho obě dcery Marija a Jekatěrina prý samozřejmě žijí v Rusku. Dvětadvacetiletá Marija donedávna žila v Nizozemsku, které ale opustila po červencovém sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Většina z obětí byli Nizozemci a z odpovědnosti za jejich smrt Kyjev obvinil vzbouřence podporované Moskvou.

Občas se prý Putin vídá s bývalými spolužáky. Nikoho z nich ale nechtěl jmenovat, protože někteří žijí v sousedních postsovětských zemích, včetně Ukrajiny nebo Gruzie. Veřejná informace o stycích s Putinem by je mohla ohrozit, řekl ruský prezident. „Jsou to ale absolutně řadoví lidé,“ poznamenal ruský vůdce.

Při hodnocení svého okolí spoléhá prezident na přímé osobní setkání. Díky svému dvacetiletému působení v sovětské tajné službě KGB prý Putin dobře ví, jak se sestavují posudky. „Můj úsudek se často rozchází s úředními dokumenty, které dostávám. Řídím se vlastním míněním o daném člověku, nikoli papíry,“ uvedl Putin.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!