Putin: Sankce ruskou ekonomiku posílí | E15.cz

Putin: Sankce ruskou ekonomiku posílí

Putin: Sankce ruskou ekonomiku posílí
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ruská ekonomika bude dál otevřená, Moskva nehodlá omezit přeshraniční oběh peněz ani kapitálu. Na investičním fóru v Moskvě nazvaném Rusko volá! to prohlásil prezident Vladimir Putin. Rusko podle něj zachovává věrnost zásadám Světové obchodní organizace (WTO), na rozdíl od některých „otců zakladatelů“.

„Nemáme žádné plány zavést omezení cizích měn ani pohybu kapitálu,“ řekl ruský prezident na konferenci, která má povzbudit příliv zahraničních investic v období „sankční války“ mezi Ruskem a západními zeměmi.

Přestože Putin se snažil ukázat na pozitivní trendy v rozvoji ruské ekonomiky, hodnocení nezávislých expertů je opačné. Letošní odliv investic se odhaduje na 100 až 120 miliard dolarů, inflace se pohybuje kolem osmi procent, kurz měny se blíží kritické hranici 40 rublů za dolar.

Putin v projevu naznačil, že v budoucnu mohou v zahraničně obchodních transakcích Ruska nahradit americký dolar národní měny. „Máme v úmyslu aktivně využívat národní měny v obchodování s energetickými zdroji s Čínou a dalšími státy,“ konstatoval ruský prezident. Využívání národních měn je podle něj důležitým nástrojem pro omezení ekonomických rizik.

Rusko se chce spoléhat na velký vnitřní trh

Šéf Kremlu v projevu předpověděl „podstatný skok“ v rozvoji ruského průmyslu, zejména zpracovatelských odvětví. „Spolu s rozvojem zahraničního obchodu, s povzbuzováním exportu a účastí v integračních procesech budeme v plné míře využívat jednu z konkurenčních výhod Ruska - velký objem vnitřního trhu. Našim úkolem je v nejbližších letech zabezpečit průmyslový skok a vytvořit silné, konkurenceschopné národní společnosti ve zpracovatelských sektorech,“ prohlásil prezident.

Putin upozornil, že navzdory sankcím mnozí zahraniční investoři Rusko neopustili. „Mnozí seriózní investoři a dávní ekonomičtí partneři dál zvyšují své investice v nejrůznějších odvětvích našeho hospodářství,“ řekl. Zahraniční tlak, jehož projevem jsou protiruské sankce kvůli ukrajinské krizi, podle prezidenta jen upevnil rozhodnost Moskvy dosáhnout kýžených výsledků v prioritních směrech.

„Je to mocný podnět pro rozvoj vědeckých výzkumů, pro modernizaci průmyslu a infrastruktury, pro vytváření nových pracovních míst a zvýšení kvality života ruských občanů,“ konstatoval Putin. Rusko se podle něj stane „silnou, svobodnou a vzkvétající zemí otevřenou světu“.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!