Putin se vyslovil pro prodloužení příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: ctk/ap

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes vyslovil pro prodloužení týdenního klidu zbraní na východě Ukrajiny. Podle šéfa Kremlu k nastolení míru nestačí. Mělo by dojít k dalším rozhovorům mezi znesvářenými stranami, jak Putin prohlásil ve Vídni po setkání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem.

Zastavení palby na východě Ukrajině je součástí mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který kromě západních státníků už o víkendu podpořil i Putin.

Putin: Sedm dní příměří není dost

Pokračující boje jsou však podle ruského prezidenta důkazem, že Porošenkův plán je nedostatečný. „Sedm dní příměří není dost a musí se dospět také k zásadním ujednáním. Pokud tu nadále nebude snaha o výsledky, jsou jednání marná,“ upozornil Putin podle rakouského serveru DerStandard.at.

Ruský prezident přitom od jednání očekává i odzbrojení radikálních sil. „Nejdřív musí odevzdat zbraně ti, kteří ke zbraním sáhli,“ prohlásil Putin.

Rakouský prezident Fischer vyzval k jednáním také ukrajinskou vládu. „I Kyjev musí přispět svým dílem. Rozhovory se separatisty jsou nezbytné. Rozhovory o ústavní reformě jsou nezbytné,“ zdůraznil Fischer.

Boje pokračují i přes příměří

I po pátečním vyhlášení jednostranného klidu zbraní a pondělním prohlášení o příměří mezi povstalci a armádou na východě Ukrajiny pokračovaly ozbrojené srážky. Dnes proruští separatisté u východoukrajinského Slavjanska navzdory příměří podle ukrajinské armády sestřelili vojenský vrtulník, devět lidí na palubě zřejmě zahynulo.

Dohodu o příměří v pondělí v Doněcku uzavřeli zástupci kyjevského ústředního vedení s představiteli doněcké a luhanské „lidové republiky“. Putin uvítal, že se zástupci Kyjeva se separatisty vůbec poprvé setkali. Podle něj snahy o ukončení konfliktu musí provázet zásadní jednání mezi kyjevskou vládou a povstalci.

Lidská práva se prodávají za plyn, protestovali lidé ve Vídni

Přítomnost Putina ve Vídni vyvolala podle agentury APA i pokojný protest asi dvou stovek lidí na Náměstí hrdinů. „Pokládáme za nevhodné, že je Putin přijímán. Především program jeho pobytu vyvolává dojem, že všechno se vrací do obvyklých kolejí, jako by se nic nestalo,“ kritizovala návštěvu Rakouska šéfka organizace Demokratická Ukrajina Anna Jarotská.

Jarotská poukázala na podpis rakousko-ruských hospodářských smluv, včetně smlouvy mezi koncerny OMV a Gazprom a o budování plynovodu South Stream. „Člověk má pocit, že se tu prodávají lidská práva za plyn,“ dodala Jarotská.

Demonstrace se podle APA zúčastnili kromě místních Ukrajinců i Rakušané, Češi, Slováci, Poláci, Gruzíni a Čečenci.

Pozorovatelé OBSE stále zajati
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se dnes při návštěvě Kyjeva vyslovil pro to, aby OBSE dohlížela na dodržování příměří na východní Ukrajině. Předpokladem však je propuštění osmi unesených pozorovatelů, zadržovaných už téměř měsíc proruskými separatisty. Rozšířené mise OBSE by se prý mohlo zúčastnit i Rusko.