Rebelové dali Kyjevu ultimátum, odsun zbraní prý stále nezačal | E15.cz

Rebelové dali Kyjevu ultimátum, odsun zbraní prý stále nezačal

Rebelové dali Kyjevu ultimátum, odsun zbraní prý stále nezačal
Ukrajinští povstalci stahují těžkou techniku od frontové linie
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Protichůdné zprávy přicházely z donbaského bojiště o stahování těžké vojenské techniky z fronty, které Kyjevu i povstalcům ukládají mírové dohody z Minsku. Po dvou dnech relativního klidu zbraní armáda oznámila začátek odsunu své výzbroje, povstalci ale pohyb těžkých zbraní protivníka popřeli. Pokud Kyjev se stahováním skutečně nezačne do pátečního večera, mohou prý vrátit své odsunuté bojové prostředky zpátky na frontu. Sami vzbouřenci údajně už odsunuli 90 procent své výzbroje.

Dohledem nad plněním mírových dohod z Minsku je pověřena mise pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která má v Donbasu necelých 500 lidí. Kontroloři si ale stěžují, že nemají příliš mnoho možností dohlížet nad postupem odsunu těžké techniky.

Nedostali prý ani od jedné strany podklady o původních počtech zbraní umístěných na frontě, s nimiž by stav po odsunu porovnali. Marně se navíc dožadují podrobnějších informací o tom, kudy a kam odjíždějící vojenská technika míří a kde bude uskladněna.

Povstalci hrozí návratem jednotek

Šéf doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko prohlásil, že povstalci se rozhodli dát Kyjevu ultimátum. „Dáváme jim čas do pátečních 18:00 SEČ, aby s odsunem těžkých zbraní začali. Nestane-li se tak, vyhrazujeme si právo vrátit naši odsunutou bojovou techniku zpátky na frontu. Kyjev v Donbasu ztrácí jednu bitvu za druhou, měl by mít zájem na dodržování minských dohod,“ prohlásil Zacharčenko.

Kyjev přitom oznámil, že stahování armádní vojenské techniky z linie palebného dotyku už začalo. Šéf tiskového střediska protipovstalecké operace Oleksandr Motuzjanyk uvedl, že během dneška se mají odsunout nejméně 25 kilometrů od stanovené hranice protitankové kanóny ráže 100 milimetrů MT-12. Další mluvčí operace Anatolij Stelmach dodal, že stahování děl potrvá 24 hodin, a pak bude následovat odsun raketometů Grad a další těžké výzbroje.

OBSE data nedostane

Zacharčenko odmítl naléhavé výzvy evropských pozorovatelů, aby znepřátelené strany dodaly misi OBSE údaje o místech, kde mají být zbraně vyvedené z fronty uskladněny. „Proč bychom to měli dělat? Ani ukrajinská armáda se k ničemu takovému nechystá,“ řekl povstalecký vůdce. Jeho názor podle agentury Interfax podpořilo i ruské ministerstvo zahraničí, podle něhož minské dohody žádný takový závazek bojujícím stranám neukládají.

Další videokonferenci absolvovali členové kontaktní skupiny složené ze zmocněnců Kyjeva, Moskvy, OBSE a doněckých a luhanských separatistů. Podle povstalecké agentury DAN jednání proběhlo „konstruktivně“ a bude v pátek pokračovat. Zmocněnec luhanských vzbouřenců Vladislav Dějněgo po ukončení konference prohlásil, že separatisté by mohli z fronty odsunout všechny své těžké zbraně do středy příštího týdne.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!