Řecko: Další odklad jednání o úvěrech | E15.cz

Řecko: Další odklad jednání o úvěrech

Řecko: Další odklad jednání o úvěrech
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profiemdia.cz

nos

Schůzka, na níž měli předáci řeckých stran vládní koalice rozhodnout o osudu dohody s mezinárodními věřiteli, se odkládá na středu. Sdělil to dnes večer úřad řeckého premiéra.

Předáci stran musí schválit podmínky druhého záchranného úvěru, zatím však ještě od vlády konečné znění dohody nedostali, uvedl jeden se stranických činitelů.

Vláda dnes podle informovaných zdrojů dokončuje finální text dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, a zástupcům stran jej měla předložit. „Důvodem odkladu je, že političtí předáci nebudou mít čas na vyhodnocení návrhu opatření,“ řekl stranický činitel. Původně se měli šéfové stran sejít k diskusi o podmínkách dohody již v pondělí.

Premiér Lukas Papadimos v noci jednal s mezinárodními věřiteli o rozsahu reforem a dalších úspor, které bude muset Řecko zavést, aby dostalo druhý záchranný úvěr v sumě 130 miliard eur (3,2 bilionu korun). Namísto jednání se stranami bude premiér večer v jednání s institucemi pokračovat, uvedla podle agentury AP nejmenovaná mluvčí premiérova úřadu. Řecko dnes ochromila generální stávka na protest proti požadavkům věřitelů na další úspory. V celé zemi demonstrovalo kolem 20 tisíc lidí.

Řecko od května 2010 čerpá mezinárodní finanční pomoc za 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu korun). Tato částka ale nebude stačit a loni v říjnu se eurozóna dohodla, že poskytne spolu s MMF Aténám druhý úvěrový program. Řecku bez nového úvěru hrozí již v březnu bankrot, a potřebuje tak dokončit dohodu o získání úvěru co nejdříve.

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!