Rekordní odškodné: Navajové získají od USA půl miliardy dolarů | E15.cz

Rekordní odškodné: Navajové získají od USA půl miliardy dolarů

Rekordní odškodné: Navajové získají od USA půl miliardy dolarů
Příslušník kmene Navajo
• 
ZDROJ: Moyan_Brenn, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Americká vláda slíbila, že vyplatí indiánskému kmeni Navajů rekordní částku 554 milionů dolarů, aby urovnala dlouhotrvající právní spor týkající se údajného špatného nakládání s finančními a přírodními zdroji těchto původních obyvatel.

Podle BBC se jedná o největší sumu vyplacenou vládou ve Washingtonu jednomu kmeni. Národ Navajů již uvedl, že po zaplacení nebude případ dál řešit prostřednictvím soudu.

Navajové jsou největším americkým indiánským kmenem, který čítá přes 300 tisíc členů. Na 5,7 milionu hektarů půdy ze své rezervace, prostírající se ve státech Arizona, Nové Mexiko a Utah, Navajové pronajímají pro farmaření, těžbu ropy, zemního plynu a dalších nerostů.

Prezident Navajů Ben Shelly označil mimosoudní vyrovnání za „vítězství pro suverenitu kmenů“. „Spravedlivého odškodnění pro národ Navajů bylo dosaženo po dlouhém, náročném procesu,“ dodal.

Představitelé Navajů nicméně zdůraznili, že dohoda kmeni nebrání žalovat americkou vládu za její případné přestupky v budoucnu či kupříkladu kvůli znečištění území, na kterém žijí. V roce 2012 dosáhla americká vláda podobného vyrovnání s 41 kmeny, jimž slíbila zaplatit celkem asi miliardu dolarů.

Místa osídlená kmenem Navajů a jejich rezervaceMísta osídlená kmenem Navajů a jejich rezervaceAutor: Seb az86556, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Místa osídlená kmenem Navajů a jejich rezervace

První indiáni měli evropské kořeny

Indiáni dobu ledovou nezaznamenali

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!