Ruská privatizace zpomaluje. Zisk ohrožuje ukrajinská krize | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ruská privatizace zpomaluje. Zisk ohrožuje ukrajinská krize

Ruská privatizace zpomaluje. Zisk ohrožuje ukrajinská krize
Odkládá se i privatizace přístavu Novorossijsk
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Arthur Vanzetti - Wikimedia Commons

ČTK

Rusko letos neuskuteční plánovaný prodej podílů ve třech velkých podnicích v čele s telekomunikační společností Rostelekom. Vláda kvůli tomu dnes také snížila odhad příjmů z privatizace. Sdělila to dnes náměstkyně ministra financí Taťana Něstěrenková. Jde o další doklad zpožďování programu privatizace vlivem nejistoty v ekonomice a na finančních trzích v důsledku současné ukrajinské krize.

Vláda podle Něstěrenkové sdělila, že kvůli nejisté tržní hodnotě podílů rozhodla neprodávat letos akcie Rostelekomu, největší ruské námořní přepravní skupiny Sovkomflot a přístavu Novorossijsk. Dolarový index ruských akcií RTS letos kvůli západním sankcím proti Rusku ztrácí asi pět procent a rubl oslabuje o více než čtyři procenta.

„Očekáváme podstatný pokles příjmů z privatizace na 170,8 miliardy rublů (zhruba 100 miliard korun),“ citovala Něstěrenkovou tisková agentura RIA Novosti. Vláda původně předpokládala, že prodejem státních podílů v tomto roce získá 200 miliard rublů.

Ruská agentura pro správu státního majetku nedávno uvedla, že letos se možná prodají podíly v letecké společnosti Aeroflot a v ropném gigantu Rosněfť. Proti částečné privatizaci Rosněfti se ale staví její vlivný šéf Igor Sečin.

Ambiciózní program privatizace v Rusku spustil v roce 2010 tehdejší ministr financí Alexej Kudrin. Jeho cílem mělo být snížení přímé role státu v ekonomice a zlepšení investičního klimatu v zemi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!