Ruské jednotky jsou stále na Ukrajině, uvedl vrchní velitel NATO | E15.cz

Ruské jednotky jsou stále na Ukrajině, uvedl vrchní velitel NATO

Ruské jednotky jsou stále na Ukrajině, uvedl vrchní velitel NATO
vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ruské jednotky jsou stále na Ukrajině, uvedl v sobotu ve Vilniusu vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Podle něj je příměří, které platí na východě země, klidem zbraní "jen podle jména". Násilí se v této oblasti nijak nesnížilo, například počet vypálených dělostřeleckých střel za posledních pár dní je stejný jako před příměřím, řekl.

„Pokud mluvíme o ruských ozbrojených sílách přímo na místě, nacházejí se stále uvnitř Ukrajiny,“ řekl Breedlove. Neuvedl ale žádné podrobnosti o možném počtu těchto ruských vojáků. Jak dodal, hranici na východě země střeží ruští vojáci a proruské jednotky a vzhledem k pohybu těchto sil přes hranici v obou směrech je prý nemožné sdělit nějaká přesná čísla.

„Situace na Ukrajině v tuto chvíli není dobrá,“ řekl velitel NATO na tiskové konferenci. Příměří by sice mělo platit, ale to, co se „děje na místě, je úplně jiný příběh“.

Počet ruských vojáků na Ukrajině se snížil, ale jsou stále na hranicích

Podle Breedlovea je sice pravdou, že za poslední týden se počet ruských vojáků na Ukrajině výrazně snížil a oni se vrátili na ruskou stranu hranice. „To je dobré, nicméně nevrátili se domů, jsou tam stále k dispozici, aby zatlačili vojenskou silou na Ukrajinu“, když si to ruští vládní představitelé rozmyslí, dodal americký velitel.

Vrchní velitel sil NATO v Evropě nicméně doufá, že vytvoření nárazníkové zóny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přispěje ke stabilizaci situace. Na vzniku nárazníkového pásma, ze kterého mají být staženy těžké zbraně, se v noci na dnešek dohodli zástupci Kyjeva a proruských separatistů, kteří jednali v Minsku.

Zónu mají kontrolovat pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Akční plán pro mír, který má zajistit větší dodržování opět porušovaného příměří z 5. září, domlouvala na jednání v Minsku trvajícím sedm hodin takzvaná kontaktní skupina, v níž byli ještě zástupci OBSE a Ruska.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!