Ruské úřady začaly vyšetřovat údanou "genocidu" ze strany Ukrajiny | E15.cz

Ruské úřady začaly vyšetřovat údanou "genocidu" ze strany Ukrajiny

Ruské úřady začaly vyšetřovat údanou "genocidu" ze strany Ukrajiny
Ukrajinský voják nedaleko Doněcku
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Proruští povstalci hlásí na bojištích na východě Ukrajině nálezy údajných masových hrobů. Rusko proto začalo vyšetřovat spáchání zločinu "genocidy ruskojazyčného obyvatelstva". Moskva připisuje ukrajinskému vedení smrt nejméně 2500 lidí.

„Vyšetřování zjistilo, že (…) nezjištěné osoby z nejvyššího politického a vojenského vedení Ukrajiny (…) vydávaly rozkazy k úplnému vyhlazení ruskojazyčných občanů,“ uvedl mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin podle agentury Interfax.

V důsledku bezohledného nasazení raketometů Grad a Uragan, neřízených leteckých raket, taktických raket Točka-U a dalších druhů těžkých zbraní zahynulo podle Markina nejméně 2500 lidí a více než 300.000 lidí muselo prchnout ze svých domovů do Ruska.

20 let i trest smrti za genocidu

Za genocidu hrozí v Rusku až 20 let vězení i trest smrti, připomněl mluvčí dle Interfaxu a dodal, že počínání lidí z ukrajinského vedení, kteří vydávali rozkazy, je trestné nejen z pohledu ruských zákonů, ale i mezinárodních norem. Trest smrti se v Rusku už dlouhé roky neuplatňuje.

Ruští vyšetřovatelé nemají žádné pravomoci mimo Rusko, podotkla agentura AFP a dodala, že v konfliktu, který si podle OSN vyžádal více než 3200 mrtvých, nasadily těžké zbraně obě strany, jak ukrajinská armáda, tak proruští separatisté.

Ukrajinské úřady na prohlášení ruských vyšetřovatelů ještě nereagovaly. Kyjev naopak Moskvu obviňuje z podpory separatistů i přímého zapojení ruských jednotek do bojů.

Masové hroby objevili pozorovatelé OBSE

Tři masové hroby, které separatisté nalezli na východě Ukrajiny v místech dislokace ukrajinských jednotek, podle agentury ITAR-TASS viděli o víkendu pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Kolik je tam těl a jak ti lidé zemřeli, se zjistí při exhumaci,“ uvedl „vícepremiér“ doněckých povstalců Andrej Purgin. Údajně čtyři oběti z jednoho hrobu byly zabity výstřely do hlavy zblízka.

V dané oblasti údajně působil prapor ukrajinských dobrovolníků Ajdar, kterému přehmaty i válečné zločiny vyčetla i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Naopak šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko dnes podle agentury Unian prohlásil, že na povstaleckých územích na východě Ukrajiny, v okolí Doněcka i dalších měst, existovaly koncentrační tábory, mučírny, popraviště a masové hroby ukrajinských občanů, zavražděných separatisty, kteří mezitím prchli do Ruska.

Marshallův plán pro Ukrajinu?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!