Rusko dle nového šéfa NATO stále může Ukrajinu rozvrátit | E15.cz

Rusko dle nového šéfa NATO stále může Ukrajinu rozvrátit

Rusko dle nového šéfa NATO stále může Ukrajinu rozvrátit
Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Příměří na Ukrajině nabízí šanci pro mír, ačkoli Rusko stále může zemi rozvrátit. Prohlásil to nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který nahradil dosavadního šéfa aliance Anderse Fogha Rasmussena. Stoltenberg rovněž prohlásil, že Severoatlantická aliance bude bránit Turecko, pokud by byl tento člen obranného bloku jakkoli napaden.

„Klid zbraní na Ukrajině nabízí příležitost, Rusko ale nadále udržuje možnosti, jak Ukrajinu rozvrátit. Rusko setrvává v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl Stoltenberg na své první tiskové konferenci. Bývalý norský premiér Stoltenberg ale podle Reuters zároveň nabídl Moskvě olivovou ratolest, symbol míru. Prohlásil totiž, že nevidí žádný rozpor v budování konstruktivních vztahů s Ruskem a utváření silné aliance.

Šéf NATO rovněž ujistil, že článek 5 Severoatlantické smlouvy, podle kterého se útok na jednoho člena NATO považuje za útok na všechny, je pro alianci klíčový. Pokud bude Turecko čelit napadení, dostane se mu kolektivní obrany, řekl Stoltenberg. Turecko hraničí se Sýrií a Irákem, kde v posledních měsících zaznamenali výrazné územní zisky radikálové z hnutí Islámský stát.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!