Rusko trestně stíhá vedení ukrajinských sil i s ministrem obrany | E15.cz

Rusko trestně stíhá vedení ukrajinských sil i s ministrem obrany

Rusko trestně stíhá vedení ukrajinských sil i s ministrem obrany
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rusko zahájilo trestní stíhání vedoucích činitelů ukrajinských ozbrojených sil v čele s ministrem obrany Valerijem Heletejem a náčelníkem generálního štábu Viktorem Muženkem kvůli údajným zločinům spáchaným na ruskojazyčném obyvatelstvu na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského Vyšetřovacího výboru.

Podle sdělení mluvčího Vladimira Markina je vyšetřování vedeno i proti veliteli 25. brigády ukrajinských ozbrojených sil Olehu Mikasovi a dalším vysoce postaveným vojenským činitelům.

Heletej a další vysocí vojenští činitelé jsou obviněni, že vydávali rozkazy s cílem „zcela zlikvidovat ruskojazyčné obyvatelstvo na území samozvané Luhanské a Doněcké lidové republiky“. Vědomě tím prý porušili normy mezinárodního práva týkající se genocidy.

Na základě jejich rozkazů byly podle výboru v období od 3. července do 5. září ostřelovány Luhansk, Doněck, Slavjansk, Kramatorsk a další města a obce na územních kontrolovaných separatisty. Použity k tomu byly těžké zbraně, včetně raketometů a neřízených střel odpalovaných z bojových letounů. Podle Vyšetřovacího výboru při tom přišlo o život více než 3000 lidí a přes 5000 utrpělo zranění.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!