Ruský premiér Medvěděv: Dění na Ukrajině nerozumíme, ale ohrožuje naše zájmy | E15.cz

Ruský premiér Medvěděv: Dění na Ukrajině nerozumíme, ale ohrožuje naše zájmy

Ruský premiér Medvěděv: Dění na Ukrajině nerozumíme, ale ohrožuje naše zájmy
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
nos

Ruský premiér Dmitrij Medveděv pochybuje o legitimitě nových ukrajinských představitelů a diví se tomu, že je v některých státech uznali. Stažení ruského velvyslance z Kyjeva navíc podle něj odráží nejistou situaci v zemi, kde jsou ohroženy ruské zájmy a životy Rusů.

„Nerozumíme tomu, co se tam děje. Jde však o skutečnou hrozbu pro naše zájmy a pro naše občany,“ řekl ruský premiér. Medveděv pochybuje i o legitimitě nových ukrajinských orgánů.

Ukrajinský parlament po překotných událostech z minulého týdne bleskově obměňuje státní správu, z níž odvolal stoupence sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče.

V úterý navíc začne kampaň k prezidentským volbám, které se mají konat 25. května. Parlamentní volby mají být podle návrhu poslaneckých frakcí v červnu nebo říjnu.

Tymošenková kandidovat nechce

Politické strany již začaly vybírat kandidáty k prezidentským volbám. Podle ukrajinských médií jsou favority prezidentských voleb šéf hnutí UDAR Vitalij Kličko a vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková. Ta ovšem o víkendu popřela zprávy o tom, že se už o své kandidatuře rozhodla. Není navíc jasné, zda a jakého kandidáta předloží poslanecké torzo dosud vládní Strany regionů.

Ukrajina vydala na Janukovyče zatykač. Začíná příprava voleb

Prezidentské volby se na Ukrajině v řádném termínu měly konat napřesrok v březnu. O uspořádání předčasných voleb rozhodl parlament sobotním usnesením s odvoláním na „uprázdnění“ prezidentského úřadu. Viktor Janukovyč prchl s hlavního města a zdržuje se na neznámém místě, jeho pravomoci dočasně převzal šéf parlamentu Oleksandr Turčynov.

Lustrace mají pročistit bezpečnostní složky

V ukrajinském parlamentu již byly zaregistrovány dva návrhy na termíny mimořádných parlamentních voleb. Nezařazený poslanec Mykola Ruďkovskyj navrhuje uspořádat hlasování 26. října, návrh jiného nezařazeného poslance Viktora Balohy počítá s termínem 22. června. Kdy se o konečném termínu rozhodne, není zatím jasné.

Poslanci nacionalistické strany Svoboda podle kyjevského rozhlasu předložili sněmovně návrh na provedení lustrací. Návrh už dříve podpořil Kličko, který si od něj slibuje zejména hlubokou čistku v bezpečnostních složkách.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!