Rusové se cítí vojensky ohroženi. Věří ale, že by armáda vlast ubránila | E15.cz

Rusové se cítí vojensky ohroženi. Věří ale, že by armáda vlast ubránila

Rusové se cítí vojensky ohroženi. Věří ale, že by armáda vlast ubránila
Ruský voják kontroluje přístav Sevastopol
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Skoro sedm z deseti Rusů se domnívá, že Rusko je vojensky ohroženo jinými státy. Obavy Rusů, kteří už téměř rok čelí západním sankcím kvůli politice Kremlu na Ukrajině, ukázal průzkum sociologického střediska Levada.

O vojenské hrozbě z ciziny je v současnosti přesvědčeno 68 procent dotázaných, oproti 51 procentům z obdobného průzkumu z roku 2013. Nicméně osm z deseti Rusů (81 procent) je přesvědčeno, že ruská armáda je s to ubránit vlast. Před dvěma lety si to myslelo jen 57 procent dotázaných.

Čtěte Putinovo vyjádření k dění na Ukrajině:

Putin: Nečekám, že konflikt na Ukrajině přeroste ve válku

Více než čtvrtina dotázaných (28 procent) současně připustila, že by raději hledala způsob, aby se jejich blízký vyhnul povinné vojenské službě. Podíl těch, kteří se raději vyhýbají službě v armádě, býval v minulosti vyšší, v roce 2006 tak dokonce odpověděla nadpoloviční většina respondentů.

Každopádně by si nyní jasná většina (58 procent) raději vybrala rok v armádě v roli odvedence, než dvouletý pracovní poměr s vojskem; podle nezávislých médií totiž právě takové „profesionály“ prý Rusko nejčastěji posílá do „tajné války“ s Ukrajinou.

Západ a Kyjev obviňují Rusy, že zbraněmi i vojáky podporují proruské separatisty na východě Ukrajiny. Moskva ale stále popírá přímé zapojení do konfliktu, nanejvýš připouští, že po boku separatistů bojují i ruští dobrovolníci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!