Slovenská vláda chystá klíčový nákup obrněnců za více než 30 miliard | E15.cz

Slovenská vláda chystá klíčový nákup obrněnců za více než 30 miliard

ČTK
paj

Vláda Roberta Fica chce za více než 30 miliard korun nakoupit 485 vojenských obrněných vozidel. Měly by nahradit starší stroje, které Slovensko zdědilo po někdejší československé armádě. Dodávky by měly začít již v příštím roce a trvat postupně do roku 2029. Bratislava počítá s tím, že se do zakázky zapojí domácí firmy.

"Pokládám nákup obrněnců za jeden z nejdůležitějších v historii ozbrojených sil od roku 1993. Jde o modernizaci pozemních sil, v minulosti jsme se více soustředili na vzdušné síly," uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.

Zástupce náčelníka generálního štábu slovenské armády Pavel Macko doplnil že připravovaný nákup pomůže jen k částečné modernizaci vybavení armády. "V současnosti máme dvě bojové brigády, což je hlavní bojová síla ozbrojených sil. Bojovými vozidly měníme dva prapory, není to nějaká velká kapacita. Na obranu Slovenské republiky potřebujeme více než brigády," řekl Macko.

Slovenský parlament umožnil stavět dálnice na nevyvlastněné půdě

Zatím není známo, zda Slovensko vypíše tendr, nebo se rozhodne například pro nákup prostřednictvím Evropské obranné agentury, agentury NATO nebo v rámci spolupráce s dalšími středoevropskými zeměmi.

Odhadovaná hodnota zakázky na nákup obrněných vozidel je o zhruba pětinu vyšší než roční rozpočet slovenského ministerstva obrany. Slovensko plánuje navýšit do roku 2020 výdaje na obranu na částku odpovídající 1,6 procenta výkonu ekonomiky, loni tento podíl dosáhl 1,16 procenta hrubého domácího produktu. Z členství Slovenska v NATO vyplývá závazek vynakládat na obranu dvě procenta HDP.

Slovenská armáda má problém. Zmizela munice a ministr zuří

Slovensko si v rámci modernizace svých ozbrojených sil, které se potýkají se zastaralou technikou, již dříve objednalo nová dopravní letadla, víceúčelové vrtulníky a jedná také o modernizaci stíhacího letectva.

V Česku nákup obrněnců pro armádu provázela podezření z korupce, nejvyšší soud letos v dubnu ale zrušil odsuzující verdikt nad lobbistou Markem Dalíkem. Případ vrátil pražskému vrchnímu soudu, který Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za pokus o podvod.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu slovenské armády Pavla Macka společnosti na Slovensku vyrábějí bojové věže či munici. Ve slovenském zbrojařském průmyslu se angažuje také skupina MSM Group, ve které většinový podíl drží průmyslový holding Czechoslovak Group českého podnikatele Jaroslava Strnada. Loni zase slovenská společnost Kerametal představila novou generaci lehkého obrněného vozidla Aligator.

Autor: ČTK, paj
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!