Stovky lidí v Praze demonstrovaly kvůli situaci na Ukrajině | E15.cz

Stovky lidí v Praze demonstrovaly kvůli situaci na Ukrajině

ČTK
pav

Asi 600 lidí dnes večer demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze kvůli situaci na Ukrajině. Předtím se odpoledne sešlo šest desítek Ukrajinců na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. Obě demonstrace spojovala výzva k odstoupení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle jednoho z řečníků by se zločiny Janukovyčova režimu měl zabývat haagský tribunál pro válečné zločiny.

Demonstranti před Pražským hradem nesli především ukrajinské vlajky, ale i vlajky ČR a EU. Odpolednímu shromáždění vévodil černobílý transparent s nápisem „Kolik ještě musí zemřít?“ a transparent v ukrajinských barvách s anglicky napsanou výzvou k zastavení diktátorských metod na Ukrajině.

Na malých transparentech vyzývali demonstrující Ukrajinci k odstoupení Janukovyče a označovali ho za fašistu. Kolemjdoucím rozdávali letáky s fotografiemi zkrvavených obětí konfliktu v Kyjevě.

Mluvčí během odpolední poklidné demonstrace před Pražským hradem sdělovali přítomným novinky z dění na Ukrajině. Poděkovali všem zahraničním představitelům, kteří se postavili na stranu protivládních demonstrantů, jmenovitě pak ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).

Demonstrace na Václavském náměstí byla bouřlivější. Lidé například zapálili transparent s portrétem ukrajinského prezidenta. V mnoha projevech řečníci děkovali za založení veřejné finanční sbírky v Česku na pomoc lidem na Ukrajině. Mezi protestujícími v centru metropole byla také moderátorka a spisovatelka Halina Pawlowská, jejíž otec se na Ukrajině narodil.

Lidé se modlili, zapálili stovky svíček a dvakrát zazpívali ukrajinskou hymnu. Některým Ukrajincům se při tom do očí draly slzy.

Ukrajina dnes zažívá nejkrvavější den od vyhlášení nezávislosti před dvaadvaceti lety. Ozbrojené střety v centru Kyjeva rozmetaly příměří sjednané ve středu a způsobily smrt desítek lidí.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!