Trump: Stanu-li se prezidentem, armáda nabere desetinu vojáků navíc | E15.cz

Trump: Stanu-li se prezidentem, armáda nabere desetinu vojáků navíc

Trump: Stanu-li se prezidentem, armáda nabere desetinu vojáků navíc
Kandidát republikánské strany Donald Trump
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Pokud se americkým prezidentem stane Donald Trump, nejsilnější armáda světa se dočká početního posílení a modernizace svého vybavení. Republikánský kandidát to přislíbil v dnešním projevu před svými příznivci ve Filadelfii. Spojené státy podle něj kvůli teroristům z takzvaného Islámského státu (IS) či agresivitě Číny nebo Severní Koreje čelí tak velkým bezpečnostním hrozbám, jako nikdy dříve.

Newyorský miliardář, který se po prázdninovém propadu v průzkumech v posledním týdnu opět co do voličských sympatií přiblížil své sokyni Hillary Clintonové, označil současnou bezpečnostní situaci za výsledek její špatné práce v pozici ministryně zahraničí stejně jako příliš umírněné politiky prezidenta Baracka Obamy.

Proto chce přijít se zcela novým přístupem k bezpečnostní politice, která „posílí regionální stabilitu a povede k uvolnění napětí ve světě“.

Dosáhnout toho hodlá mimo jiné početním posílením armády přibližně o desetinu na 540 tisíc vojáků. Chce rovněž nakoupit stovky nových lodí, ponorek a letounů a výrazně modernizovat raketový obranný systém.

Trump v průzkumu nad Clintonovou vede o dva procentní body

Částku okolo 600 miliard dolarů (14,5 bilionu korun), které USA ročně uvolňují na armádu, hodlá kvůli tomu zvýšit. O kolik konkrétně či z jakých zdrojů chce peníze získat, neuvedl.

Trump dlouhodobě označuje za jeden z hlavních cílů své zahraniční politiky zničení IS a vyčítá Obamovi či Clintonové, že se tato organizace kvůli jejich údajné pasivitě dostala do zbytečně silné pozice. Sám však během dnešního projevu jasný plán nenabídl. „Až budu zvolen prezidentem, dám generálům 30 dní na to, aby mi přinesli plán na zničení IS,“ řekl.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!