U Kamčatky se potopila rybářská loď, nejméně 54 mrtvých | E15.cz

U Kamčatky se potopila rybářská loď, nejméně 54 mrtvých

Ruský rybářský trawler Dalnyj Vostok na archivním snímku
Ruský rybářský trawler Dalnyj Vostok na archivním snímku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 54 se zvýšil počet obětí potopené ruské rybářské lodi blízko poloostrova Kamčatka na ruském Dálném východě. Dalších 15 osob se stále pohřešuje, a úřady se domnívají, že tito lidé zůstali uvězněni v potopené lodi. Ruské agentuře TASS to řekl důstojník námořního záchranného koordinačního centra. Na lodi bylo celkem 132 osob a 63 bylo zachráněno.

Záchranných operací se účastní 26 rybářských plavidel. Těm se podařilo najít 117 osob, 43 jich však bylo mrtvých. Většina ze zachráněných trpí hypoterminí, protože teplota vody je pohybuje kolem bodu mrazu. Stav několika zachráněných je kritický, sedm námořníků je v bezvědomí.

Osud patnácti pohřešovaných záchranáři neznají, panují ale obavy, že v nepříznivých povětrnostních podmínkách je šance na jejich přežití mizivá. Podle agentury TASS bylo na palubě 76 Rusů. Zbývající členové posádky byli občané Barmy, Ukrajiny, Litvy a Vanuatu.

Loď se potopila v Ochotském moři asi 330 kilometrů západně od města Krutohorovskij na Kamčatce. Asi sto kilometrů severovýchodně od místa neštěstí zahlédly posádky ruských vrtulníků dva záchranné čluny, zatím ale není jasné, zda na nich jsou lidé. Případná evakuace vzduchem je nemožná, protože v oblasti vane prudký vítr.

Důvod nehody zatím není jasný. Podle některých zdrojů mohly do lodi udělat díru ledové kry na moři. Zástupce regionální vlády ale uvedl, že posádka možná porušila bezpečnostní normy, když přetížila nákladový prostor. „Podle předběžných informací k potopení došlo, když loď vlekla stotunovou rybářskou síť,“ řekl Sergej Chabarov agentuře TASS.

Ochotské moře

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video