Útoky na Srí Lance si vyžádaly 321 obětí. Policie zadržela 40 místních včetně jednoho Syřana

V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se dnes ozvala nová exploze. Podle informací agentury Reuters se tam specialisté snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. (22.4.2019)

V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se dnes ozvala nová exploze. Podle informací agentury Reuters se tam specialisté snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. (22.4.2019) Zdroj: Reuters

Při útocích na Srí Lance zemřela i třináctiletá Shaini. S dívkou se loučí rodina a přátelé. (22.4.2019)
Při útocích na Srí Lance zemřela i třináctiletá Shaini. S dívkou se loučí rodina a přátelé. (22.4.2019)
Při útocích na Srí Lance zemřela i třináctiletá Shaini. S dívkou se loučí rodina a přátelé. (22.4.2019)
Při útocích na Srí Lance zemřela i třináctiletá Shaini. S dívkou se loučí rodina a přátelé. (22.4.2019)
Při útocích na Srí Lance zemřela i třináctiletá Shaini. S dívkou se loučí rodina a přátelé. (22.4.2019)
22
Fotogalerie

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters na 321. Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí. Mezi nimi je i syrský občan, který je ve vazbě. Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Obyvatelé ostrova dnes drželi tři minuty ticha za oběti atentátů, mezi nimiž byly i více než tři desítky cizinců.

Vládní a vojenské zdroje dnes agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. "Byl zatčen po výsleších místních podezřelých," uvedl jeden zdroj.

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího také například řidič dodávky, kterou údajně atentátníci používali, nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců. Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 321 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

Díky výjimečnému stavu, který platí v zemi od půlnoci místního času (pondělních 20:30 SELČ) může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena vyhlásil na dnešek státní smutek za oběti nedělních útoků. Vlajky byly staženy na půl žerdi, obchody s alkoholem jsou zavřené a rádio a televize musí s ohledem na smutek upravit své hudební pořady, uvedla agentura AFP.

Obyvatelé Srí Lanky dnes také uctili třemi minutami ticha památku lidí, kteří při atentátech zemřeli. Země se ponořila do ticha v 8. 30 místního času (5:00 SELČ), tedy v okamžiku, kdy před dvěma dny otřásla kostelem svatého Antonína v Kolombu první exploze.

V kostele svatého Antonína se dnes ráno shromáždily desítky lidí se svíčkami v rukou k tiché modlitbě. Po třech minutách se věřící začali modlit nahlas. O zhruba 30 kilometrů severněji v kostele svatého Šebestiána v Negombu, který byl v neděli terčem dalšího z útoků, dnes začal hromadný pohřeb zemřelých.

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Podle expertů rozsah a provedení útoků naznačuje, že pachatelé byli napojeni na některou z velkých zahraničních teroristických skupin. Zdroje z amerických tajných služeb uvedly, že atentáty nesou charakteristické stopy teroristů z organizace Islámský stát (IS).

Podle agentury AP srílanské bezpečnostní složky 11. dubna varovaly, že místní extremistická skupina plánuje teroristický útok na "významné kostely" v zemi. Vláda vyčítá prezidentovi, že bezpečnostní složky, které spadají pod jeho pravomoc, o hrozbě útoků věděly, ale nezabránily jim. Premiér Ranil Vikremasinghe, který s prezidentem vede dlouhodobě spor, prý o hrozbě nebyl informován.