V Afghánistánu bude ještě příští rok působit dvanáct tisíc vojáků NATO | E15.cz

V Afghánistánu bude ještě příští rok působit dvanáct tisíc vojáků NATO

V Afghánistánu bude ještě příští rok působit dvanáct tisíc vojáků NATO
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Přibližně 12 tisíc vojáků NATO a několika partnerských států bude v Afghánistánu působit také v roce 2016. Podoba mise známé jako Rozhodná podpora (Resolute Support), která především pomáhá s výcvikem afghánských jednotek, může podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga být v průběhu roku upravena tak, aby odpovídala vývoji v zemi.

Stoltenberg před novináři ocenil závazky zemí NATO i partnerů mimo alianci udržet stávající počty vojáků ještě další rok. „V Afghánistánu jsme, protože je v našem vlastním bezpečnostním zájmu bojovat s extrémismem, terorismem a bránit tomu, aby se tato země znovu stala útočištěm mezinárodních teroristů,“ prohlásil.

Zatím ale podle něj není rozhodnuto, zda vojáci v zemi zůstanou i další rok. Záležet bude především na vývoji bezpečnostní situace. Jisté už nyní je, že aliance následně počítá s „velmi silným civilním politickým partnerstvím“ s Kábulem.

13 let bojového nasazení

Před rokem ukončilo NATO své 13 let trvající bojové nasazení v Afghánistánu a odpovědnost za bezpečnost převzaly místní síly. S jejich financováním až do roku 2017 aliance pomáhá na základě rozhodnutí summitu v Chicagu v roce 2012. Ročně afghánské bezpečnostní síly v jejich současné velikosti vyjdou na čtyři miliardy dolarů ročně.

Ministři zahraničí členských zemí se dnes dohodli, že zahájí jednání o tom, jak zajistit potřebné peníze až do roku 2020. Některé státy už své příspěvky slíbily, Stoltenberg ale nyní nechtěl říci, které to jsou. Dohoda by měla být připravena do summitu NATO ve Varšavě v příštím roce.

The New York Times: Ztrácíme znovu Afghánistán?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!