V Číně zasedá parlament, který jmenuje nového prezidenta | E15.cz

V Číně zasedá parlament, který jmenuje nového prezidenta

ČTK

Share on Facebook Messenger
V Číně dnes začalo každoroční zasedání parlamentu, který má mimo jiné na programu volbu nového prezidenta, jímž se má podle očekávání stát dosavadní viceprezident Si Ťin-pching. Vláda na úvod slíbila lidem boj proti korupci i zlepšení zničeného životního prostředí, či větší pozornost věnovanou sociálním problémům, které vyvolávají čím dál tím častější nepokoje, napsala agentura AP.

Devětapadesátiletý Si už na listopadovém sjezdu Komunistické strany Číny převzal funkci generálního tajemníka ústředního výboru strany a také vrchního velitele čínské armády od Chu Ťin-tchaa, který je o deset let starší. Do prezidentské funkce ho má parlament zvolit na konci svého 13denního zasedání.

Všečínské shromáždění lidových zástupců (parlament) bude rovněž vybírat nového premiéra. Má jím být dvojka ve straně a dosavadní vicepremiér Li Kche-čchiang, jenž vystřídá dosavadního ministerského předsedu Wen Ťia-paa. Si Ťin-pching a Li Kche-čchiang jsou označováni za zastánce opatrných reforem.

V úvodním projevu odstupující premiér Wen Ťia-pao naznačil, že by vůdci země už nemuseli prosazovat ekonomický růst za jakoukoli cenu; mohli by přibrzdit rozvoj a prioritu přesunout na sociální programy.

„Ze zajištění a zlepšení blaha lidu musíme učinit počáteční bod i cíl veškeré vládní práce, dát tomu veškerou prioritu a usilovat o posílení sociálního rozvoje,“ řekl Wen ve stominutovém projevu, který byl jeho poslední, než z funkce odstoupí.

Padesát minut sebechvály a tři s výčtem problémů

Premiér nicméně ve své řeči představil jen minimum konkrétních plánů na řešení nejvážnějších problémů, což také vyvolalo kritickou reakci mezi diskutéry na čínských sociálních sítích. Ti si stěžovali, že se Wen zaměřil hlavně na úspěchy uplynulých pěti let a podstatně méně se už zabýval budoucností. „Premiér strávil 50 minut projevu vyjmenováváním úspěchů a tři minuty výčtem problémů,“ poznamenal sarkasticky jeden z přispěvatelů.

Zpravodajský server BBC News si všiml, že zatímco první část Wenova projevu byla plná číselných údajů, které měly potvrdit obdivuhodný rozvoj země v poslední pětiletce, druhá část proslovu týkající se vládní agendy pro rok 2013 byla na čísla nápadně skoupá a kritická témata jako korupce, vzdělání, sociální péče nebo ekologie byla zmíněna jen vágně.

Z ekonomických plánů pro letošní rok Wen uvedl, že výdaje čínského rozpočtu dosáhnou částky 13,8 bilionu jüanů (43,7 bilionu korun), což znamená desetiprocentní navýšení oproti minulému roku.

Ekonomický růst Číny má v letošním roce dosáhnout 7,5 procenta, což je stejný cíl, jaký byl stanoven i pro rok 2012. Čína loni - stejně jako v předešlých letech - nakonec zmíněný cíl překonala, když zaznamenala 7,8procentní růst, přesto se ale jednalo o nejpomalejší tempo růstu za uplynulých 13 roků, připomněla agentura Reuters.

Míra inflace by podle zprávy, kterou Wen delegátům přečetl, neměla překročit 3,5 procenta. Vláda rovněž slíbila, že vytvoří více než devět milionů nových pracovních míst ve městech, aby udržela nezaměstnanost ve městech pod 4,6 procenta.

Vláda chce podpořit spotřebu

Pro „dlouhodobou strategii hospodářského rozvoje“ označil Wen za klíčovou podporu domácí spotřeby, která má snížit závislost čínské ekonomiky na exportu.

Obří propast mezi chudými a bohatými občany v Číně, kde 13 procent obyvatel žije stále za méně než 1,25 dolaru na den, ale odkud zároveň pochází 122 dolarových miliardářů, má řešit více prostředků na sociální dávky a všeobecně podpora chudších vrstev obyvatelstva. Wen rovněž slíbil dostavět 4,7 milionu dotovaných městských bytů a zahájit budování dalších 6,3 milionu.

Změnu stylu naznačuje civilnější slovník

Wenův projev a rozpočet, který dnes představuje vláda, jsou dokumenty, které už schválil nový tým nadcházejícího prezidenta. Známkou měnícího se vedení a s ním i stylu byl jazyk Wenova projevu, který byl mnohem umírněnější než často nabubřelými frázemi prošpikovaná rétorika uplynulých let, uvedla AP. Jen letmo se v něm Wen zmínil o takových ideologických termínech, jako je „socialismus s čínskými rysy“ či teorie otce čínských reforem Teng Siao-pchinga.

Budovy v okolí pekingského Paláce lidu, kde se zasedání 3000 poslanců koná, i přilehlé náměstí Tchien-an-men uzavřely stovky vojáků a policistů v uniformách i civilu, a veřejnost tak nemá možnost dostat se za kordony.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.