V Rakousku zatkli architekta Řičáře odsouzeného za dotační podvod | E15.cz

V Rakousku zatkli architekta Řičáře odsouzeného za dotační podvod

V Rakousku zatkli architekta Řičáře odsouzeného za dotační podvod
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Erben Eduard/E15

ČTK

Policisté v Rakousku zatkli hledaného architekta Marka Řičáře alias Josefa Marka, který si má za dotační podvod a praní špinavých peněz odpykat šest let vězení. Řičář před několika lety vystupoval jako jeden z klíčových svědků v takzvané kauze Budišov a byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků.

„Mezinárodně hledaný muž byl zatčen včera (v úterý) v odpoledních hodinách na území Rakouska. Před policisty se záměrně skrýval a snažil se uprchnout. Rakouští policisté ale jeho útěku zabránili,“ popsala mluvčí policejního prezidia Vlasta Suchánková.

Na sedmačtyřicetiletého Řičáře byl vydán evropský zatýkací rozkaz kvůli dodání do výkonu trestu, policie po něm pátrala od září 2012. Na jeho dopadení spolupracovali s českými lovci lebek rakouští kolegové, Policejní prezidium nyní s rakouskou stranou jedná o předání Řičáře do České republiky.

Mozek dotačního podvodu

Řičář podle pravomocného rozsudku vymyslel a pomohl uskutečnit plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj. Činu se dopustil s dalšími lidmi, taktéž později odsouzenými. Peníze určené na zpracování dokumentace k vybudování multimediálních komunikačních center v regionech skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal. Architekt vinu popírá.

Marek Řičář na archivním snímku z 19. října 2006Marek Řičář na archivním snímku z 19. října 2006Autor: ČTK
Marek Řičář na archivním snímku z roku 2006 (foto: ČTK)

V kauze zámku Budišov státní zástupce vinil bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku z vydírání Řičáře kvůli získání evropských dotací. Soud však dvojici pravomocně osvobodil.

Loni v listopadu pražský vrchní soud potvrdil Řičářovu vinu i v kauze pokusu o další dotační podvod na ministerstvu pro místní rozvoj. Trest mu však neuložil, protože původní šestiletý trest za obdobné skutky pokládal za dostatečný. Součástí původního trestu je také propadnutí Řičářova majetku ve prospěch státu a pětiletý zákaz podnikání a výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

Zhroucené plány architekta Řičáře

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!