Zeman se sejde s Putinem. Budou jednat hlavně o ekonomice | E15.cz

Zeman se sejde s Putinem. Budou jednat hlavně o ekonomice

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman se v sobotu v podvečer v Moskvě setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinen. Při zhruba hodinové schůzce budou prezidenti mluvit hlavně o ekonomických tématech, oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman se v pátek a v sobotu v ruské metropoli zúčastní oslav konce druhé světové války.

Ovčáček představil Zemanův program v Moskvě. Odletí tam v pátek odpoledne poté, co se na kbelském letišti setká s válečnými veterány a přednese k nim krátký projev. Deset veteránů z bojů na východní frontě pak prezidenta doprovodí i na ruské oslavy. V pátek večer se veteráni na českém velvyslanectví v Moskvě setkají s ruskými kolegy. V Moskvě Zeman přenocuje v Českém domě.

V sobotu ráno se Zeman zúčastní přivítání národních delegací v Kremlu ruským prezidentem a poté se setká se slovenským premiérem Robertem Ficem. „Debata se povede především nad ekonomickými tématy a také o dopravní infrastruktuře,“ řekl Ovčáček. Se slovenským ministerským předsedou se sejde v době konání vojenské přehlídky na Rudém náměstí, kvůli níž byla Zemanova cesta do Moskvy v tuzemsku terčem kritiky.

Jednání o Ukrajině Zeman neplánuje

Před polednem se Zeman zúčastní pietního aktu v Alexandrovském sadu a pak recepce pořádané Putinem v Kremlu. „V podvečerních hodinách se uskuteční setkání pana prezidenta s prezidentem Ruské federace Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Hlavním tématem budou ekonomické otázky, a pokud bude pan prezident dotázán, sdělí i svůj názor na ukrajinskou krizi, kdy klade důraz na dodržování dohody Minsk II o příměří,“ uvedl hradní mluvčí k plánované schůzce s Putinem.

Její konání Zeman nevyloučil už v nedělním rozhovoru pro server blesk.cz. Řekl tehdy, že s ruským protějškem by chtěl mluvit především o ekonomických vztazích a konkrétně o nesplacených pohledávkách některých českých podniků v Rusku.

V případě debaty o Ukrajině plánuje Zeman prý mimo jiné ocenit nedávné kroky ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který zbavil gubernátorské funkce miliardáře Ihora Kolomojského a zrušil jeho soukromou armádu. Podle Ovčáčka cesta Zemana do Moskvy bude stát 300 tisíc korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video