Ženevské jednání: Rusko přistoupilo na odzbrojení ukrajinských separatistů | E15.cz

Ženevské jednání: Rusko přistoupilo na odzbrojení ukrajinských separatistů

Ženevské jednání: Rusko přistoupilo na odzbrojení ukrajinských separatistů
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: CC BY 3.0 DE: Kai Mörk - Wikimedia Commons

ČTK

Řešení ukrajinské krize musí být mírové a hlavní roli by při něm měli sehrát sami Ukrajinci. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se na tom na konferenci v Ženevě shodli zástupci Ukrajiny, USA, EU a Ruska. USA i EU chtějí podle Lavrova s Ruskem o Ukrajině dále jednat.

Na čtyřstranná jednání do Švýcarska přijeli šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a ministři zahraničí Ruska, USA a Ukrajiny Lavrov, John Kerry a Andrij Deščycja.

Kerry označil výsledek jednání za „dobrou práci“, upozornil ale, že slova na papírech se musí stát skutečností. Dodal, že Lavrovovi jasně řekl, že v případě nedodržení ruských závazků nebudou mít Spojené státy jinou možnost než na Moskvu uvalit další sankce.

Účastníci schůzky vyzvali všechny nelegálně ozbrojené skupiny na Ukrajině, aby složily zbraně, aby se budovy obsazené ozbrojenci vrátily svým původním vlastníkům a aby skončila okupace nejrůznějších prostranství. Vyzvali rovněž k vyhlášení amnestie pro všechny účastníky protestních akcí s výjimkou těch, kteří mají na svědomí závažné trestné činy. Lavrov zdůraznil, že výzva k odevzdání zbraní a ukončení okupačních akcí se týká obou stran konfliktu, tedy proruských separatistů i pravicových radikálů podporujících vládu v Kyjevě. Zbraněmi mohou disponovat jen vojáci a policisté, dodal.

Ze slov šéfa ruské diplomacie nebylo patrné, zda se závěrečným prohlášením souhlasili všichni účastníci dnešní schůzky, tedy i ukrajinský zástupce. Krátce před tiskovou konferencí mluvčí ruské delegace Marija Zacharovová informovala, že společné prohlášení připravují zástupci Ruska, EU a USA, tedy bez Ukrajinců.

Lavrov také řekl, že hlavní role ve zprostředkovatelském úsilí na Ukrajině by se měla ujmout Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Předpokládá přitom rozšíření její současné mise, která na Ukrajině již působí.

Podle Kerryho Deščycja na konferenci představil plány ukrajinské vlády na ústavní reformy, které mají poskytnout regionům větší pravomoci na úkor centrální vlády. Deščycja podle Kerryho opakovaně ujistil, že reformní proces bude transparentní a že Kyjev stojí o široký národní dialog.

Mezi tématy ženevské schůzky byl i jihoukrajinský Krym, který Moskva v březnu začlenila do Ruské federeace. Kerry na tiskové konferenci řekl, že názory Západu a Ruska jsou v této věci nadále zcela odlišné a že Lavrovovi opět sdělil, že Washington považuje anexi autonomního poloostrova za nelegální, neboť odporuje ukrajinské ústavě i mezinárodnímu právu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!