Zpomalení Číny bude mít silnější dopad, než se očekávalo, míní MMF | E15.cz

Zpomalení Číny bude mít silnější dopad, než se očekávalo, míní MMF

Zpomalení Číny bude mít silnější dopad, než se očekávalo, míní MMF
čínský jüan
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Dopad zpomalení růstu čínské ekonomiky bude silnější, než se původně očekávalo. Uvedl to Mezinárodní měnový fond ve zprávě před páteční a sobotní schůzkou ministrů financí velkých světových ekonomik (G20) v Ankaře. Větší nebezpečí pro hospodářský růst po celém světě představují i vrtkavé finanční trhy a propadající se ceny surovin. MMF vyzval vyspělé země, aby pokračovaly v podpůrných měnových politikách.

„Přechod Číny k mírnějšímu tempu růstu, ačkoli zhruba odpovídá předpokladům, bude mít patrně významnější přeshraniční dopad, než se dříve předpokládalo, což se odráží v poklesu cen komodit a poklesu akciových trhů,“ uvedl MMF.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Vláda očekává, že letos ekonomika poroste stejným tempem, ekonomové ale mnohdy počítají s pomalejším růstem. Zpomalování čínské ekonomiky potvrdila úterní oficiální čínská data, podle kterých aktivita v domácím zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za poslední tři roky a růst v sektoru služeb zpomalil.

Pomalejší čínský růst je ale podle MMF jednou z řady hrozeb, které by mohly vážně poškodit hospodářský výhled. Potenciální riziko představuje také prohlubující se tržní kolísavost, silnější americký dolar, klesající hodnota měn rozvíjejících se tržní ekonomik, padající ceny komodit a slabší kapitálové toky.

Graphical visualization of Cn GDP Annual Growth Rate

„Rizika jsou spíše na straně hospodářského útlumu a souběžné uskutečnění některých těchto rizik by s sebou neslo mnohem slabší výhled,“ uvedl MMF v textu zveřejněném v noci na dnešek.

MMF v červenci snížil svůj odhad světového hospodářského růstu pro letošní rok na 3,3 procenta. V Číně, která se od června potýká s propadem svých akciových trhů a v srpnu devalvovala svou měnu, podle jeho tehdejší prognózy růst zpomalí na 6,8 procenta.

Nedávná prudká korekce na akciovém trhu by však čínské úřady neměla odradit od dalších reforem zaměřených na liberalizaci domácí ekonomiky, která je druhou největší na světě, uvedl fond v dnešní zprávě. Bohaté země vyzval, aby pokračovaly v uvolněných měnových politikách a neopouštěly fiskální politiky „přátelské hospodářskému růstu“.

Rozhodnutí podle dat

Americká centrální banka (Fed), která bude o možném zvýšení úrokových sazeb jednat na svém příštím zasedání v polovině měsíce, by podle něj měla ponechat svá rozhodnutí „závislá na datech“. Japonská centrální banka by měla být připravena k dalšímu uvolnění své měnové politiky. Evropská centrální banka (ECB), jejíž činitelé budou o měnové politice jednat dnes, by měla rozšířit svůj program nákupu cenných papírů, pokud inflace výrazně nezrychlí.

MMF rovněž upozornil na potřebu „rozhodných“ strukturálních reforem, které by zvýšily potenciální výstup a produktivitu zemí skupiny G20. Některé rozvíjející se tržní ekonomiky by podle něj měly nechat své měny výrazně spadnout, aby tak pomohly svým vývozcům a podpořily hospodářský růst.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud