Češi dohodu z Minsku vítají, mírní ale nadšení | E15.cz

Češi dohodu z Minsku vítají, mírní ale nadšení

Češi dohodu z Minsku vítají, mírní ale nadšení
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Dohoda z Minsku by se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) mohla stát zlomem v konfliktu na Ukrajině. Je ale třeba být obezřetný a budoucnost protiruských sankcí posoudit až podle skutečného plnění dohody, řekl Zaorálek novinářům ve Sněmovně. Dohodu uvítali i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Všichni ví, že to bude teď záležet na tom, jak se skutečně změní chování Ruska,“ uvedl Zaorálek. Jde podle něj hlavně o to, jestli Rusko stáhne těžké zbraně z oblasti a přestane zásobovat povstalce. „Myslím, že chování Ruska je rozhodující, a pokud by tentokrát to, co (prezident Vladimir) Putin řekl, platilo, tak je to šance na zlom,“ dodal.

„Pan prezident vítá uzavřenou dohodu v Minsku. Doufá, že neskončí jeho předchozí dohody a tentokrát skutečně dojde k zastavení bojů, které ohrožují životy civilních obyvatel,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček během prezidentovy návštěvy Spojených arabských emirátů.

Podobně se vyjádřil Sobotka. „Jde o pozitivní krok správným směrem, zejména pokud se potvrdí, že dohoda obsahuje stažení těžkých zbraní, výměnu zajatců, odchod cizích jednotek a obnovu kontroly ukrajinské vlády nad její hranicí s Ruskem,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Věří, že jde o začátek procesu, který povede k trvalému politickému řešení krize na východě Ukrajiny. Tématem se dnes bude zabývat bruselský summit EU, kterého se Sobotka účastní.

Ukáží až příští týdny

Ruský prezident Putin v Minsku po mnohahodinovém jednání se svými partnery z Ukrajiny, Německa a Francie oznámil, že by na Ukrajině mezi vládními silami a proruskými separatisty mělo platit od 15. února příměří. Podle Zaorálka je součástí dohody stažení těžkých zbraní a výměna zajatců.

Minsk: Ukrajina je jednotná, v neděli zavládne příměří

Až následující týdny podle něj ale ukážou, zda je výsledek jednání udržitelný. „Já mam pocit, že bude asi (v Evropě) panovat názor, že skutečná změna je to, co se odehraje třeba toho 15., pokud budeme skutečně vidět příměří, pokud budeme skutečně vidět, že zastavují těžké zbraně, pak můžeme teprve říci: 'Něco se zásadně nového stalo',“ podotkl.

Europoslanec za ANO Pavel Telička upozornil, že předchozí dohoda z Minsku k zastavení bojů na Ukrajině nevedla. Doufá ale, že nynější dohoda se stane základem trvalého řešení konfliktu.

Minský summit začal ve středu v 18:30 SEČ a prakticky bez přestávky trval zhruba 16 hodin. Na rozdíl od ruského prezidenta ostatní účastníci schůzky - Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko - minský Palác nezávislosti opustili bez tiskových konferencí. Hollande podle agentury Reuters poznamenal, že je třeba ještě mnohé učinit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!