WHO již nepovažuje ebolu za mezinárodní hrozbu | E15.cz

WHO již nepovažuje ebolu za mezinárodní hrozbu

WHO již nepovažuje ebolu za mezinárodní hrozbu
Virus eboly
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: NIAID via Flickr

ČTK

Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že ebolu již nepovažuje za mezinárodní zdravotní hrozbu. Od roku 2013 toto virové onemocnění zabilo na 11 tisíc lidí, hlavně v Africe. Ředitelka organizace Margaret Chanová ale v Ženevě uvedla, že je třeba zachovat velkou ostražitost v západní Africe.

O viru eboly lékaři vědí, že dlouho přežívá v semeni některých mužů, kteří chorobou trpěli a vyléčili se. „Ohledně vytrvalosti viru nyní víme, že u některých mužů zůstává rok až 15 měsíců,“ vysvětlil podle agentury Reuters expert WHO Bruce Aylward možný výskyt nových případů.

Také Chanová na tiskové konferenci v sídle WHO připustila, že se v západní Africe nové případy nejspíš ještě objeví. „Hrozba mezinárodního šíření choroby je ale již slabá a země jsou nyní s to reagovat tak, že případy zůstanou izolované a rychle řešené,“ ujistila podle agentury AFP šéfka organizace.

Hrozba mezinárodního šíření choroby je ale již slabá a země jsou nyní s to reagovat

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. Celkem se nakazilo přes 28600 lidí.

Kromě více než 11300 obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu i místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky. Jednalo se o nejhorší epidemii eboly v zaznamenaných dějinách. WHO v posledních měsících dvakrát ohlásila ukončení epidemie, ale vždy se poté objevily nové případy, i když jen izolované. Naposledy guinejská vláda 17. března oznámila, že testy u dvou lidí v zemi prokázaly přítomnost eboly.

Afrika hlásí první týden bez nového případu eboly od března 2014

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!