Dům z houby. Češi vyvinuli plně rozložitelnou izolaci, která může nahradit polystyren

1/8
Zavřít
  • Dům vznikl v Českých Budějovicích v ateliéru Scoolpt a aktuálně probíhá jeho putovní výstava po celé republice. Navštíví například Prostějov, Pardubice, Jihlavu nebo České Budějovice, kde ukáže, že přírodní materiály nejsou výstřelkem, ale možným řešením. A i když je dům Samorost zatím malý, jeho význam pro budoucnost může být obrovský.
    Dům vznikl v Českých Budějovicích v ateliéru Scoolpt a aktuálně probíhá jeho putovní výstava po celé republice. Navštíví například Prostějov, Pardubice, Jihlavu nebo České Budějovice, kde ukáže, že přírodní materiály nejsou výstřelkem, ale možným řešením. A i když je dům Samorost zatím malý, jeho význam pro budoucnost může být obrovský.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Zní to jako z pohádky – v Česku vyrostl dům z houby. Tedy přesněji řečeno z její podzemní části zvané mycelium, nebo česky podhoubí. To se díky projektu Samorost proměnilo ve stavební materiál, který má potenciál nahradit ekologicky problematické polystyreny a další syntetické izolace.
    Zní to jako z pohádky – v Česku vyrostl dům z houby. Tedy přesněji řečeno z její podzemní části zvané mycelium, nebo česky podhoubí. To se díky projektu Samorost proměnilo ve stavební materiál, který má potenciál nahradit ekologicky problematické polystyreny a další syntetické izolace.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Základní stavební kámen představuje mykokompozit, tedy směs podhoubí a celulózového odpadu jako jsou piliny či papírové pelety. Po smíchání se tento materiál nalije do formy, kde vlákna dál rostou a spojí se v jeden pevný celek. Celý proces probíhá s minimální spotřebou energie.
    Základní stavební kámen představuje mykokompozit, tedy směs podhoubí a celulózového odpadu jako jsou piliny či papírové pelety. Po smíchání se tento materiál nalije do formy, kde vlákna dál rostou a spojí se v jeden pevný celek. Celý proces probíhá s minimální spotřebou energie.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Po vysušení vznikne přírodní hmota – lehká, pevná, rozložitelná a navíc krásná. Odborníci v rámci projektu v létě 2023 testovali její požární odolnost, pevnost v tlaku i tahu a soudržnost – a ve všech zkouškách obstála na výbornou. Mimo jiné například neodkapává při hoření, je odolnější v tlaku než polystyren a v tahu má pevnost jako korek.
    Po vysušení vznikne přírodní hmota – lehká, pevná, rozložitelná a navíc krásná. Odborníci v rámci projektu v létě 2023 testovali její požární odolnost, pevnost v tlaku i tahu a soudržnost – a ve všech zkouškách obstála na výbornou. Mimo jiné například neodkapává při hoření, je odolnější v tlaku než polystyren a v tahu má pevnost jako korek.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Experimentální dům Samorost, který se podobá dvěma bedlám, vznikl jako dvoumodulová dřevostavba s vnitřní izolací a obkladem právě z mykokompozitu, který slouží jako tepelná i zvuková izolace, základ pro výrobu nábytku, ale také jako designový prvek v interiéru.
    Experimentální dům Samorost, který se podobá dvěma bedlám, vznikl jako dvoumodulová dřevostavba s vnitřní izolací a obkladem právě z mykokompozitu, který slouží jako tepelná i zvuková izolace, základ pro výrobu nábytku, ale také jako designový prvek v interiéru.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Stavbu vedl architekt Tomasz Kloza a interiér navrhly designérky Karolína Petřeková a Petra Jašicová. Výstavba přinesla celou řadu technických výzev – například práci s kruhovými světlíky, řešení parotěsů, či nosnost stropních trámů.
    Stavbu vedl architekt Tomasz Kloza a interiér navrhly designérky Karolína Petřeková a Petra Jašicová. Výstavba přinesla celou řadu technických výzev – například práci s kruhovými světlíky, řešení parotěsů, či nosnost stropních trámů.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Výsledkem spolupráce je nejen funkční, ale i estetický zážitek. V kuchyňce s kruhovým světlíkem nebo ložnici s pohledem na hvězdy si člověk připadá jako v pohádce. Vznikl tak dům, který lze snadno převážet a který může sloužit jako glampingová chatka, komunitní centrum nebo inspirace pro další ekologické stavby.
    Výsledkem spolupráce je nejen funkční, ale i estetický zážitek. V kuchyňce s kruhovým světlíkem nebo ložnici s pohledem na hvězdy si člověk připadá jako v pohádce. Vznikl tak dům, který lze snadno převážet a který může sloužit jako glampingová chatka, komunitní centrum nebo inspirace pro další ekologické stavby.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
  • Na výrobě materiálu se podíleli odborníci z ČVUT, startupu Mykilio a spolku MYMO, který se snaží rozšířit povědomí o využití mycelia ve stavebnictví. Samotné podhoubí rostlo 21 dní, poté se sušilo a zpracovávalo další tři měsíce. Výsledkem je ekologický materiál s minimální uhlíkovou stopou a téměř 20× nižším dopadem na klima než běžný polystyren. Po skončení životnosti jej lze zkompostovat – příroda si s ním poradí stejně snadno, jako by šlo o staré listí.
    Na výrobě materiálu se podíleli odborníci z ČVUT, startupu Mykilio a spolku MYMO, který se snaží rozšířit povědomí o využití mycelia ve stavebnictví. Samotné podhoubí rostlo 21 dní, poté se sušilo a zpracovávalo další tři měsíce. Výsledkem je ekologický materiál s minimální uhlíkovou stopou a téměř 20× nižším dopadem na klima než běžný polystyren. Po skončení životnosti jej lze zkompostovat – příroda si s ním poradí stejně snadno, jako by šlo o staré listí.| Zdroj: Samorost Inovace od Buřinky
Dům vznikl v Českých Budějovicích v ateliéru Scoolpt a aktuálně probíhá jeho putovní výstava po celé republice. Navštíví například Prostějov, Pardubice, Jihlavu nebo České Budějovice, kde ukáže, že přírodní materiály nejsou výstřelkem, ale možným řešením. A i když je dům Samorost zatím malý, jeho význam pro budoucnost může být obrovský.
Zní to jako z pohádky – v Česku vyrostl dům z houby. Tedy přesněji řečeno z její podzemní části zvané mycelium, nebo česky podhoubí. To se díky projektu Samorost proměnilo ve stavební materiál, který má potenciál nahradit ekologicky problematické polystyreny a další syntetické izolace.
Základní stavební kámen představuje mykokompozit, tedy směs podhoubí a celulózového odpadu jako jsou piliny či papírové pelety. Po smíchání se tento materiál nalije do formy, kde vlákna dál rostou a spojí se v jeden pevný celek. Celý proces probíhá s minimální spotřebou energie.
Po vysušení vznikne přírodní hmota – lehká, pevná, rozložitelná a navíc krásná. Odborníci v rámci projektu v létě 2023 testovali její požární odolnost, pevnost v tlaku i tahu a soudržnost – a ve všech zkouškách obstála na výbornou. Mimo jiné například neodkapává při hoření, je odolnější v tlaku než polystyren a v tahu má pevnost jako korek.
Experimentální dům Samorost, který se podobá dvěma bedlám, vznikl jako dvoumodulová dřevostavba s vnitřní izolací a obkladem právě z mykokompozitu, který slouží jako tepelná i zvuková izolace, základ pro výrobu nábytku, ale také jako designový prvek v interiéru.
Stavbu vedl architekt Tomasz Kloza a interiér navrhly designérky Karolína Petřeková a Petra Jašicová. Výstavba přinesla celou řadu technických výzev – například práci s kruhovými světlíky, řešení parotěsů, či nosnost stropních trámů.
Výsledkem spolupráce je nejen funkční, ale i estetický zážitek. V kuchyňce s kruhovým světlíkem nebo ložnici s pohledem na hvězdy si člověk připadá jako v pohádce. Vznikl tak dům, který lze snadno převážet a který může sloužit jako glampingová chatka, komunitní centrum nebo inspirace pro další ekologické stavby.
Na výrobě materiálu se podíleli odborníci z ČVUT, startupu Mykilio a spolku MYMO, který se snaží rozšířit povědomí o využití mycelia ve stavebnictví. Samotné podhoubí rostlo 21 dní, poté se sušilo a zpracovávalo další tři měsíce. Výsledkem je ekologický materiál s minimální uhlíkovou stopou a téměř 20× nižším dopadem na klima než běžný polystyren. Po skončení životnosti jej lze zkompostovat – příroda si s ním poradí stejně snadno, jako by šlo o staré listí.