Jaderný test KLDR: země chce zřejmě „pružnější“ nálož. Zlobí se už i Čína

3/10
Přehled fotografií
Zavřít
  • Severní Korea dnes uskutečnila svůj historicky třetí pokusný jaderný výbuch.
    Severní Korea dnes uskutečnila svůj historicky třetí pokusný jaderný výbuch.| Zdroj: ctk
  • Epicentrum otřesů bylo v blízkosti podzemní jaderné střelnice Pchunggje s ohniskem asi kilometr pod povrchem. Právě tyto otřesy byly první známkou toho, že KLDR vyplnila svou hrozbu a provedla jaderný test. Koncem ledna v reakci na zpřísněné sankce Rady bezpečnosti OSN oznámila, že podnikne třetí jaderný test a že plánuje vypuštění dalších raket dlouhého doletu.
    Epicentrum otřesů bylo v blízkosti podzemní jaderné střelnice Pchunggje s ohniskem asi kilometr pod povrchem. Právě tyto otřesy byly první známkou toho, že KLDR vyplnila svou hrozbu a provedla jaderný test. Koncem ledna v reakci na zpřísněné sankce Rady bezpečnosti OSN oznámila, že podnikne třetí jaderný test a že plánuje vypuštění dalších raket dlouhého doletu.| Zdroj: ctk
  • Severokorejský režim zkoušku potvrdil asi po třech hodinách. Oficiální média oznámila, že armáda bezpečným způsobem otestovala jaderné zařízení. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle šesti až sedmi kilotun TNT, což je zhruba třetinová síla pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki.
    Severokorejský režim zkoušku potvrdil asi po třech hodinách. Oficiální média oznámila, že armáda bezpečným způsobem otestovala jaderné zařízení. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle šesti až sedmi kilotun TNT, což je zhruba třetinová síla pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki.| Zdroj: ctk
  • Jaderná bomba, kterou KLDR nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně "menší a lehčí" než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR pokročila ve snaze vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu. Spojené státy a sousedé KLDR se dlouhodobě obávají, že se Severní Korea snaží vyvinout jadernou nálož, kterou by unesla její raketa dlouhého doletu. Tohoto cíle podle expertů ale zatím nedosáhla.
    Jaderná bomba, kterou KLDR nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně "menší a lehčí" než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR pokročila ve snaze vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu. Spojené státy a sousedé KLDR se dlouhodobě obávají, že se Severní Korea snaží vyvinout jadernou nálož, kterou by unesla její raketa dlouhého doletu. Tohoto cíle podle expertů ale zatím nedosáhla.| Zdroj: ctk
  • Pro Radu bezpečnosti OSN bude test zkouškou, neboť po prosincovém startu rakety dlouhého doletu, který podle Západu KLDR maskovala vesmírným programem, Pchjongjang potrestala dalšími sankcemi. Jižní Korea na dnešek odpoledne SEČ svolala mimořádnou schůzku RB OSN.
    Pro Radu bezpečnosti OSN bude test zkouškou, neboť po prosincovém startu rakety dlouhého doletu, který podle Západu KLDR maskovala vesmírným programem, Pchjongjang potrestala dalšími sankcemi. Jižní Korea na dnešek odpoledne SEČ svolala mimořádnou schůzku RB OSN.| Zdroj: ctk
  • KLDR podle svých slov jadernou zkoušku uskutečnila, "aby ochránila svou národní bezpečnost a svrchovanost proti ohavnému nepřátelství Spojených států, které se agresivně pokoušejí zmařit mírové právo Severní Koreje vysílat do kosmu své satelity".
    KLDR podle svých slov jadernou zkoušku uskutečnila, "aby ochránila svou národní bezpečnost a svrchovanost proti ohavnému nepřátelství Spojených států, které se agresivně pokoušejí zmařit mírové právo Severní Koreje vysílat do kosmu své satelity".| Zdroj: ctk
  • Jaderný test by mohl KLDR pod vedením Kim Čong-una přivést do ještě větší izolace. Čína, nejbližší spojenec režimu, zemi totiž koncem ledna varovala, že jí po případném testu omezí pomoc. Chudá Severní Korea přitom ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci.
    Jaderný test by mohl KLDR pod vedením Kim Čong-una přivést do ještě větší izolace. Čína, nejbližší spojenec režimu, zemi totiž koncem ledna varovala, že jí po případném testu omezí pomoc. Chudá Severní Korea přitom ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci.| Zdroj: ctk
  • Jižní Korea kvůli dnešnímu jadernému testu KLDR svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Soul v únoru tomuto orgánu předsedá.
    Jižní Korea kvůli dnešnímu jadernému testu KLDR svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Soul v únoru tomuto orgánu předsedá.| Zdroj: ctk
  • Jaderná bomba, kterou dnes Severní Korea nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně menší a lehčí než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR učinila pokrok ve svém úsilí vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu.
    Jaderná bomba, kterou dnes Severní Korea nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně menší a lehčí než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR učinila pokrok ve svém úsilí vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu.| Zdroj: ctk
  • "Bylo potvrzeno, že jaderný test byl proveden na vysoké úrovni bezpečným a dokonalým způsobem za použití zmenšeného a lehčího jaderného zařízení s větší výbušnou silou než v minulosti. Zkouška neměla žádné negativní dopady na životní prostředí," napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. O zkoušce informovala také severokorejská televize. Vysílání doprovázely tóny vlasteneckých písní a záběry na státní vlajku a odpaly severokorejských raket.
    "Bylo potvrzeno, že jaderný test byl proveden na vysoké úrovni bezpečným a dokonalým způsobem za použití zmenšeného a lehčího jaderného zařízení s větší výbušnou silou než v minulosti. Zkouška neměla žádné negativní dopady na životní prostředí," napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. O zkoušce informovala také severokorejská televize. Vysílání doprovázely tóny vlasteneckých písní a záběry na státní vlajku a odpaly severokorejských raket.| Zdroj: ctk
Severní Korea dnes uskutečnila svůj historicky třetí pokusný jaderný výbuch.
Epicentrum otřesů bylo v blízkosti podzemní jaderné střelnice Pchunggje s ohniskem asi kilometr pod povrchem. Právě tyto otřesy byly první známkou toho, že KLDR vyplnila svou hrozbu a provedla jaderný test. Koncem ledna v reakci na zpřísněné sankce Rady bezpečnosti OSN oznámila, že podnikne třetí jaderný test a že plánuje vypuštění dalších raket dlouhého doletu.
Severokorejský režim zkoušku potvrdil asi po třech hodinách. Oficiální média oznámila, že armáda bezpečným způsobem otestovala jaderné zařízení. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle šesti až sedmi kilotun TNT, což je zhruba třetinová síla pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki.
Jaderná bomba, kterou KLDR nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně "menší a lehčí" než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR pokročila ve snaze vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu. Spojené státy a sousedé KLDR se dlouhodobě obávají, že se Severní Korea snaží vyvinout jadernou nálož, kterou by unesla její raketa dlouhého doletu. Tohoto cíle podle expertů ale zatím nedosáhla.
Pro Radu bezpečnosti OSN bude test zkouškou, neboť po prosincovém startu rakety dlouhého doletu, který podle Západu KLDR maskovala vesmírným programem, Pchjongjang potrestala dalšími sankcemi. Jižní Korea na dnešek odpoledne SEČ svolala mimořádnou schůzku RB OSN.
KLDR podle svých slov jadernou zkoušku uskutečnila, "aby ochránila svou národní bezpečnost a svrchovanost proti ohavnému nepřátelství Spojených států, které se agresivně pokoušejí zmařit mírové právo Severní Koreje vysílat do kosmu své satelity".
Jaderný test by mohl KLDR pod vedením Kim Čong-una přivést do ještě větší izolace. Čína, nejbližší spojenec režimu, zemi totiž koncem ledna varovala, že jí po případném testu omezí pomoc. Chudá Severní Korea přitom ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci.
Jižní Korea kvůli dnešnímu jadernému testu KLDR svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Soul v únoru tomuto orgánu předsedá.
Jaderná bomba, kterou dnes Severní Korea nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně menší a lehčí než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR učinila pokrok ve svém úsilí vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu.
"Bylo potvrzeno, že jaderný test byl proveden na vysoké úrovni bezpečným a dokonalým způsobem za použití zmenšeného a lehčího jaderného zařízení s větší výbušnou silou než v minulosti. Zkouška neměla žádné negativní dopady na životní prostředí," napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. O zkoušce informovala také severokorejská televize. Vysílání doprovázely tóny vlasteneckých písní a záběry na státní vlajku a odpaly severokorejských raket.