Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,8 procenta | E15.cz

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,8 procenta

Pražská burza, ilustrační foto
Pražská burza, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie na pražské burze ve čtvrtém týdnu opět oslabily, hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem klesl o 1,8 procenta na 1024,3 bodu. Největší zisky zaznamenaly akcie Philip Morris, naopak nejvíce klesajícím titulem byla elektrárenská společnost ČEZ. V předchozím týdnu akcie oslabily o více než procento.

„Makroekonomická data byla smíšená. Hlavní akciové indexy pokračovaly v růstu a v mezitýdenním srovnání si připsaly jedno až dvě procenta. V zámoří se pak akciové trhy dostaly na svá pětiletá maxima. Pražská burza zůstala stranou růstu. Důvodem je pokles titulů, které mají v indexu nejvyšší váhu (ČEZ, Erste, Komerční banka),“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie ČEZ, které přišly o 5,5 procenta na 617 Kč v reakci na personální změny a klesající ceny elektřiny. Volný pád zažil trh emisních povolenek poté, co průmyslový výbor evropského parlamentu zamítl návrh na reformu trhu s povolenkami.

Týdenní vývoj na pražské burze

Vývoj na pražské burze Autor:

Nedařilo se ani akciím Erste Group

Nedařilo se ani akciím Erste Group, které ztratily 1,9 procenta na 633,30 Kč. Banka pokračovala v korekci předchozího růstu. Výrazný prodejce pak poslal akcie Komerční banky níže o dvě procenta na 3899 Kč. Na druhou stranu nejvíce rostoucí akcií se stal producent cigaret Philip Morris s růstem o tři procenta na 11 050 Kč.

Příští týden bude určující výsledková sezona, kterou v druhé polovině týdne doplní řada důležitých makroekonomických událostí. Číslem týdne bude páteční zaměstnanost v USA. Hodnocení tamního trhu práce bude také důležitým faktorem na středečním zasedání americké centrální banky Fed, která by měla potvrdit pokračování neomezených nákupů dluhopisů v objemu 85 miliard dolarů měsíčně, upozornil analytik.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah