Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesly o 1,2 procenta

Pražská burza

Pražská burza

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesly. Hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem ubral 1,2 procenta na 859,2 bodu. Nejvíce zlevnily akcie těžební společnosti NWR a technologické firmy KIT Digital, nejvíce si polepšily cenné papíry sázkové firmy Fortuna. V předchozím týdnu index PX nepatrně posílil o 0,1 procenta.

„Poslední květnový týden se vyznačoval poklesem akciových trhů doprovázeným vysokou rozkolísaností kurzů. Hlavními důvody negativní nálady byla série špatných makroekonomických dat a obavy z nákladů na sanaci španělských bank. Pražská burza nezůstala negativní nálady ušetřena,“ popsal vývoj na trhu analytik J&T Banky Milan Lávička.

Největší pokles na pražské burze zaznamenaly akcie NWR, které přišly o 11,4 procenta na 89,50 Kč. Za propadem není žádná zpráva týkající se společnosti, akcie jen následovaly negativní vývoj celého komoditního trhu a sektorů navázaných na komodity. Obdobný propad byl k vidění u akcií KIT Digital, jež ztratily 11,1 procenta. Zde se objevují žaloby vůči managementu pro porušování práv akcionářů, upozornil Lávička.

Týdenní vývoj na pražské burze

týdenní vývoj na pražské burze do 1. června týdenní vývoj na pražské burze do 1. června

V kladném teritoriu se v mezitýdenním srovnání udržely defenzivní tituly jako ČEZ, Telefónica či Fortuna. Právě akcie sázkařské společnosti se staly nejvíce rostoucím titulem se vzestupem o 1,5 procenta na 94 Kč. „Společnost jmenovala nového generálního ředitele. Nicméně tato zpráva neměla na obchodování žádný významnější dopad a akcie profitovaly spíše ze svého defenzivního charakteru,“ podotkl analytik.

Nadcházející týden bude nadále ve znění makroekonomických dat a situace ve Španělsku, kde se dosud neobjevil žádný konkrétní nástin řešení problému tamních bank. Minimálně v první polovině týdne bude přetrvávat pachuť z dnešních čísel z amerického trhu práce, což může vézt k dalšímu prodejnímu tlaku, odhadl Lávička.