Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesly o 1,7 procenta | E15.cz

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesly o 1,7 procenta

pražská burza
pražská burza
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie na pražské burze ve 28. týdnu oslabily, hlavní index PX klesl o 1,7 procenta na 1199,2 bodu. Nejvíce posilujícím titulem týdne byly cenné papíry Komerční banky. Nejvýrazněji ztratily cenné papíry mediální společnosti CME. V předchozím týdnu index PX oslabil o 1,3 procenta.

„Akciové trhy v uplynulém týdnu ztrácely a především první polovina týdne přinesla velmi dramatické obchodování. Na začátku týdne pokračoval masivní prodejní tlak na italské a přeneseně i španělské dluhopisy. V úterý navíc agentura Moody’s srazila rating Irska. To samozřejmě u akcií vyvolalo výprodejní vlny. Index PX pražské burzy se v úterý dopoledne dostal nejníže od loňského prosince,“ uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář. Situace se podle něj v polovině týdne částečně uklidnila.

Největší pokles postihl akcie CME, které ztratily za týden 2,8 procenta na 312 Kč navzdory pozitivní zprávě, že Poslanecká sněmovna přijala zákon, který od ledna 2012 utlumí vysílání reklamy v České televizi. Na druhou stranu komerční televize budou přispívat dvě procenta ze svých ročních tržeb na podporu kinematografie. „Tento krok by měl podle našeho odhadu zvýšit provozní zisk CME,“ podotkl Sklenář.

Největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky, které přidaly 1,6 procenta na 4050 Kč. Důvodem nebyla Sklenáře žádná korporátní zpráva, byť se částečně mohl projevit vliv zrušeného veřejného úpisu akcií ČSOB.

„Minimálně na začátku příštího týdne se důležitou událostí určitě stane vyznění evropských bankovních zátěžových testů, které budou zveřejněny dnes večer. Dalším klíčovým faktorem se asi stane vyznění výsledkové sezony, která se příští týden v USA přesune do své stěžejní fáze. Vedle toho se v průběhu týdne rozjede výsledková sezona i v Evropě,“ popsal faktory ovlivňující další vývoj na akciových trzích Sklenář.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah