Čínu trápí odliv kapitálu, loni odteklo půl bilionu dolarů | E15.cz

Čínu trápí odliv kapitálu, loni odteklo půl bilionu dolarů

Dolar, ilustrační foto
Dolar, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Devizové rezervy Číny se v únoru snížily na 3,2 bilionu dolarů (79,1 bilionu korun) což je nejnižší hodnota od prosince 2011. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila čínská centrální banka. Tempo poklesu rezerv ale ve srovnání s lednem zpomalilo a bylo nižší, než čekali analytici. To naznačuje, že čínská centrální banka omezuje intervence na podporu jüanu. Navzdory poklesu ale zůstávají devizové rezervy Číny pořád nejvyšší na světě.

Rezervy v únoru klesly o 28,57 miliardy dolarů a nižší byly již čtvrtý měsíc za sebou. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles rezerv o 30 miliard dolarů, v lednu se rezervy snížily o 99,5 miliardy dolarů a v prosinci o rekordních 107,9 miliardy dolarů. Za celý loňský rok se objem rezerv snížil o 513 miliard dolarů, což byl rekordní roční pokles.

Odliv kapitálu z Číny se po překvapivé srpnové devalvaci jüanu zvýšil a podpořily ho také obavy ze zpomalení ekonomického růstu Číny a očekávané zvýšení úroků v USA. To přimělo čínskou centrální banku k prodeji dolarů na devizovém trhu, aby podpořila jüan a zasáhla proti takovému obchodování na devizovém trhu, které považovala za spekulativní.

Analytici také tvrdí, že vláda v únoru zavedla více administrativních opatření, která mohla zpomalit odliv kapitálu. Vysoký odliv kapitálu z Číny v uplynulých měsících podle nich mohlo ovlivnit i to, že čínské firmy musely splatit svůj dolarový dluh.

Čínské dolarové rezervy:
source: tradingeconomics.com Zdroj: tradingeconomics.com

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.