Facebook chce na trhu získat deset miliard dolarů | E15.cz

Facebook chce na trhu získat deset miliard dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Fotobanka CTK/Horazny Josef, Sterba Martin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší sociální síť Facebook by z připravované primární emise akcií (IPO) ráda získala zhruba deset miliard dolarů (asi 193 miliard korun). Tvrdí to zdroje, na které se odvolává list The Wall Street Journal (WSJ) a některá další média. Podle nich by hodnota celého podniku mohla přesáhnout 100 miliard dolarů (více než 1,9 bilionu korun).

Provozovatel Facebooku zprávu nechtěl komentovat, podle zdrojů ale vstup na burzu firma chystá někdy na jaře příštího roku. Finanční ředitel David Ebersman podle WSJ o prodeji akcií Facebooku už jednal s bankéři v Silicon Valley, zakladatel podniku Mark Zuckerberg ale zatím žádné přesné termíny nestanovil a jeho plány se prý ještě mohou změnit.

Facebook tvrdí, že po zhruba sedmi letech explozivního růstu už má více než 800 milionů uživatelů. Firma ale zatím nevybrala žádné poradce, kteří by její akcie na trh uvedli. Podle zdrojů má ale společnost připravený prospekt a záměr může kdykoli odstartovat. Analytici nepochybují, že IPO Facebooku se stane pozorně sledovanou událostí.

Zuckerberg projekt sociální sítě rozjel ještě v době, kdy studoval na Harvardu. Pokud by tržní hodnota Facebooku přesáhla zmíněných 100 miliard dolarů, byl by Facebook asi dvakrát větší, než je například počítačový obr Hewlett-Packard.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah