Pivovary Lobkowicz už znají termín vstupu na pražskou burzu: 28. května

Expedice pivovaru Protivín, který patří mezi sedm regionálních pivovarů skupiny Lobkowicz.

Expedice pivovaru Protivín, který patří mezi sedm regionálních pivovarů skupiny Lobkowicz. Zdroj: ctk

Akcie Pivovarů Lobkowicz se začnou obchodovat na pražské burze 28. května. Pivovary své akcie zároveň veřejně nabídnou investorům v Rakousku a neveřejně způsobilým investorům v dalších zemích. Maximální cena za akcii pro drobné investory byla stanovena na 175 korun. Nabízené akcie představují 48,77 všech vydaných akcií skupiny.

Společnost chce prodejem akcií získat peníze především na další rozvoj. Nabídku tvoří až 5,7 milionu akcií se jmenovitou hodnotou 160 korun, z toho 2,3 milionu představují nově vydávané akcie. Počet akcií prodávaných nynějšími akcionáři činí 3,4 milionu kusů. Celkový počet nabízených akcií se díky opci může zvýšit až o 855 tisíc.

Dnešním dnem začíná období pro podávání pokynů k nákupu pro drobné investory v Česku a potrvá do 22. května. V Rakousku potrvá od úterka do 22. května. Nabídková cena i alokace budou zveřejněny 23. května.

Hned dneska začínáme s takzvaným roadshow, to znamená, že začneme obcházet možné investory do našich akcií a uvidíme, jak to celé dopadne, uvedl generální ředitel společnosti Zdeněk Radil.

„“

Z peněz získaných z emise chce skupina až 200 milionů korun investovat do rozšíření své distribuční sítě a získávání nových zákazníků v gastronomii. Zhruba 100 milionů má být využito na předjednanou akvizici nejmenovaného pivovaru s ročním výstavem mezi 80 a 100 tisíci hektolitrů piva, kterou společnost plánuje dokončit letos. Radil nicméně dodal, že není podepsaný žádný závazný kontrakt. Investovat z prostředků z prodeje akcií hodlají Pivovary Lobkowicz také za účelem většího průniku na zahraniční trhy, zejména na Slovensku, v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé hoře na Blanensku.

Majoritním akcionářem firmy je v současnosti podnikatel Martin Burda, který vlastní 55 procent firmy. Po dokončení miliardové emise akcií by měl jeho podíl klesnout na 32,33 procenta. Podíl finančníka Grzegorze Hóty by se měl snížit se současných 30 procent na necelých 16 procent. Podíl Radila by měl z aktuálních devíti procent klesnout na tři procenta. Podnikatelka Eva Kropová má dnes šest procent akcií, do budoucna by si měla ponechat jen 0,01 procenta.