Pražská burza zažila nejhorší měsíc za sedm let, patří k nejslabším hlavním trhům | E15.cz

Pražská burza zažila nejhorší měsíc za sedm let, patří k nejslabším hlavním trhům

Burzovní palác
Burzovní palác
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

ČTK

Pražská burza zahájila nový týden poklesem, když index PX oslabil o 0,9 procenta na 857,61 bodu. Dolů ho táhly hlavně banky, energetická společnosti ČEZ a tabáková Philip Morris ČR. Letošní únor byl pro pražskou burzu nejhorší za posledních sedm let.

„Domácí trh měl za uplynulý měsíc žalostnou výkonnost, když propadl o sedm procent. Dlouho bychom hledali únor s tak špatným výkonem a museli bychom ´zabrousit´ až do roku 2009, kdy končila finanční krize. Doufejme tedy, že následné účtování na konci (nejen) března bude radostnější jako tehdy,“ uvedl makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

Miroslav Frayer z Komerční banky upozornil, že z více než 90 hlavních akciových indexů podle agentury Bloomberg patří pražskému akciovému trhu v únoru až 90. místo. „Horšími byly jen japonské indexy Topix a Nikkei 225 a indický Sensex,“ podotkl Frayer.

Akcie Erste Bank zlevnily o 2,99 procenta na 635,10 Kč. Komerční banka odepsala 0,83 procenta na 4641 korun. Nejobchodovanějším titulem se stal ČEZ, jehož cenné papíry klesly o 0,27 procenta na 367 korun. Nejvyšší pokles pak zaznamenal Philip Morris ČR, který odevzdal 3,32 procenta na 12 759 korun. Výrazně ztrácela také mediální CME, textilka Pegas Nonwovens, likérka Stock a Pivovary Lobkowicz.

Prague Stock Index

Dařilo se naopak telekomunikační O2, která přidala 1,59 procenta na 255 korun. Mezi finančními tituly se nejlépe vedlo pojišťovně VIG, jejíž akcie posílily o 0,99 procenta na 580,60 Kč. Sázková Fortuna pak zhodnotila o 0,95 procenta na 96 korun. Právě Fortuna byla v únoru v Praze vůbec nejúspěšnějším titulem, když si polepšila o 14,3 procenta.

Koruna oslabovala k oběma hlavním světovým měnám. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 27,06 Kč/EUR, proti pátečnímu závěru tak byla o čtyři haléře slabší. Vůči dolaru pak česká měna oslabila o 15 haléřů na 24,90 Kč/USD.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.