Saúdské akcie padají, dolů je tlačí obavy z hospodářských dopadů smrti novináře | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Saúdské akcie padají, dolů je tlačí obavy z hospodářských dopadů smrti novináře

Saúdské akcie padají, dolů je tlačí obavy z hospodářských dopadů smrti novináře
Obchodování na Saúdské burze v Rijádu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Saúdskoarabské akcie oslabují, vliv mají přetrvávající obavy investorů z negativních důsledků smrti opozičního novináře Džamála Chášukdžího. Hlavní index saúdskoarabských akcií krátce po zahájení obchodování ztrácel zhruba 1,3 procenta. Klesají ale už několik dnů.

Chášukdží, který dříve kritizoval saúdskoarabský režim včetně korunního prince Muhammada bin Salmána a od loňska žil v USA, zmizel na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu 2. října, když si tam šel vyřídit doklady kvůli svatbě. Saúdskoarabské akcie od té doby oslabily o více než pět procent kvůli obavám, že kauza by mohla vést k uvalení amerických sankcí na Rijád a narušit příliv zahraničních investic, uvedla agentura Reuters.

Saúdská Arábie o víkendu s dvoutýdenním zpožděním přiznala, že Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Turecko ale tvrdí, že Chášukdží brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.

V Rijádu v úterý začíná třídenní investiční konference Future Investment Initiative, které se říká pouštní Davos. Mnoho osobností a organizací, včetně některých významných státníků, se ale kvůli Chášukdžímu rozhodlo konferenci bojkotovat.

Berlín chce zastavit dodávky zbraní Saúdské Arábii ze všech zemí EU
Chášukdžího smrt je stále nejasná. Saúdskoarabské úřady údajně neví, kde se jeho tělo nachází

Poslední článek saúdského novináře: Arabský svět nejvíce potřebuje svobodu slova

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!