Zeman: Pražská burza je špatně řízena, měla by se sloučit s varšavskou

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Miloš Zeman je pro sloučení pražské a varšavské burzy cenných papírů do jedné instituce se sídlem v polské metropoli. „Středoevropská burza“ by byla silnějším protihráčem ostatních burz, řekl český prezident na polsko-českém hospodářském fóru ve Varšavě. Pražská burza podle něj chátrá kvůli nedostatku manažerských schopností. Podle ředitele burzy Petra Koblice se o propojení burz v regionu, včetně varšavské, již několik měsíců jedná.

„Zde bych vám chtěl navrhnout sloučení obou burz a vytvoření, se sídlem ve Varšavě, jedné středoevropské burzy, která by byla silnějším protihráčem ostatních burz,“ řekl Zeman.

„Varšavská burza prosperuje, a jak mě informoval pan prezident Bronislaw Komorowski, svým výkonem už překročila výkon vídeňské burzy. Pražská burza chátrá. Ani ne tak kvůli nedostatku kapitálu, jako spíše kvůli nedostatku jejích manažerských schopností,“ prohlásil Zeman.

„Obávám se, že je to poslední projev, který v životě pronesu, protože až se dnes odpoledne vrátím do České republiky, pražští burziáni budou čekat na letišti s kameny v ruce a já budu mít státní pohřeb,“ zavtipkoval prezident.

Koblic: Škoda, že Zeman nevyužil burzu k privatizaci státních podniků

Firmy na burzu nepřivádí burza, ale jejich samotní vlastníci, reagoval na Zemanovo vyjádření Petr Koblic. „Překvapují nás podobná slova od člověka, který coby (dřívější) premiér, a tudíž představitel jednoho z největších vlastníků firem v Česku, ani jednou nevyužil burzu k privatizaci. Na rozdíl od svých protějšků ve Varšavě, kteří v rámci privatizace uvádějí ročně dvě až tři státní firmy na tamní trh. To je rozdíl mezi oběma přístupy a stavy obou trhů,“ uvedl.

Pražská burza patří do koncernu CEE Stock Exchange Group, jehož členy jsou také burzy ve Vídni, Budapešti a Lublani. „Koncern o plánu propojení burz v regionu, tedy s varšavskou burzou, již několik měsíců jedná,“ podotkl Koblic.