Aerolinky v dluzích přijdou o navigační služby, má to umožnit zákon | E15.cz

Aerolinky v dluzích přijdou o navigační služby, má to umožnit zákon

Aerolinky v dluzích přijdou o navigační služby, má to umožnit zákon
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: prg.cz

ČTK

Návrh zákona má umožnit odepřít letové služby dopravcům, kteří dluží Řízení letového provozu víc než sto tisíc korun déle než tři měsíce. Odepřít služby v případě ohrožení bezpečnosti nebo plynulosti letového provozu není možné.

Zákon o civilním letectví by mohl nově obsahovat možnost odepřít letové navigační služby těm leteckým firmám, které za tyto služby dluží. Počítá s tím pozměňovací návrh k novele zákona o civilním letectví, který doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor. Náměstek ministra dopravy Karel Dobeš k tomu řekl, že ministerstvo s tímto návrhem nemá problém.

Zpravodaj k novele Václav Snopek (KSČM) návrh zdůvodnil zejména zkušenostmi s neplatícími firmami. „Z praxe to víme, že i na páteřních letištích k tomu docházelo, i na letišti v Praze v minulosti létali dopravci, kteří nakonec zkrachovali a vznikly tomu letišti obrovské dluhy,“ řekl.

Pravidla na letištích zpřísní

Poplatky za letové a navigační služby vybírá Řízení letového provozu. Letečtí dopravci platí i za přibližovací a letištní služby. Poslanec Snopek (KSČM) uvedl, že další pozměňovací návrhy očekává při druhém čtení zákona. Týkat se mají posunutí věkové hranice pro lékařské prohlídky. Mají také zavést možnost omezit nebo zakázat letecký provoz v případě mimořádných událostí, které by mohly ohrozit jeho bezpečnost. Třetí návrh se bude týkat odložení účinnosti novely zákona na 1. únor 2015.

Projednávaná novela zákona o civilním letectví zejména zpřísňuje bezpečnostní pravidla na letištích. Zavedení přísnějších pravidel souvisí s rostoucími nároky EU na bezpečnost na letištích. Přísnější podmínky by se například měly vztahovat na lidi, kteří mají právo bez dohledu vstupovat na letištní plochu a do dalších vyhrazených prostorů na letištích. Sněmovna bude o navržených změnách i o novele jako o celku rozhodovat zřejmě už na březnové schůzi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!