Benzinová past na Čechy: V Chorvatsku zaplatí na čerpacích stanicích víc než doma | E15.cz

Benzinová past na Čechy: V Chorvatsku zaplatí na čerpacích stanicích víc než doma

ČTK

Čeští turisté, kteří míří každoročně v hojném počtu autem do Chorvatska, by se měli připravit na to, že na Jadranu natankují benzin v průměru o téměř dvě koruny na litr dráž než v Česku. Průměrná cena nafty je vyšší o zhruba padesát haléřů. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Finlord na základě údajů Evropské komise. Vyšší ceny pohonných hmot jsou například také ve Slovinsku nebo Itálii, levněji je naopak v Bulharsku nebo Maďarsku.

"Výrazně dražší jsou pohonné hmoty zejména směrem na západ od českých hranic. V Polsku, Rakousku, Maďarsku a v případě nafty i na Slovensku lze naopak natankovat levněji, což je důsledek posílení koruny vůči euru," řekl analytik Finlord Boris Tomčiak.

Podle údajů společnosti CCS, která ceny v tuzemsku sleduje, prodávají nyní čerpací stanice v Česku benzin průměrně za 29,72 koruny za litr a naftu za 28,55 koruny za litr. V Chorvatsku motoristé průměrně za litr benzinu zaplatí v přepočtu 31,66 koruny za litr, za naftu pak 29,02 koruny za litr. Vyšší ceny proti ČR jsou také ve Slovinsku. Nejdráže je z oblíbených turistických destinací tradičně v Itálii, kde zejména kvůli vysokým spotřebním daním stojí litr benzinu bezmála 39 korun, nafta pak téměř 35 koruny za litr.

Tradiční český nálet na Chorvatsko se blíží. Čtěte, na co si dát pozor

Podle dat Finlord by Češi naopak mohli při tankovaní v zahraničí ušetřit například při cestě k maďarskému jezeru Balaton. Na Slovensku je proti tuzemsku dražší benzin, průměrná cena nafty ale činí 27,69 koruny za litr, o 86 haléřů méně než v České republice. Podobná je situace také v Rakousku.

V samotném Maďarsku je nižší proti tuzemsku jak cena benzinu, tak nafty. Například benzin nabízí maďarští pumpaři v průměru za 28,42 koruny za litr, to je 1,30 Kč pod tuzemskou úrovní. Ještě levněji je pak v Bulharsku. Litr benzinu je zde průměrně k dostání za 26,15 koruny, nafta stojí přesně 25 koruny za litr.

Podívejte se na finanční tipy před cestou do Chorvatska:

720p 360p
Chorvatsko: Jak nejvýhodněji platit a na jaké výdaje se připravit

Stejně jako v Česku i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny drží především čerpací stanice v okolí velkých měst, vyhlášených letovisek a na hlavních tazích.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!