Kvůli konci sestry ČSA ubude zájezdů, Travel Service má málo letadel | E15.cz

Kvůli konci sestry ČSA ubude zájezdů, Travel Service má málo letadel

Travel Service
Travel Service
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Kuba Bozanowski

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Desítky menších cestovních kanceláří se kvůli ukončení charterových letů státních Holidays Czech Airlines (HCA) potýkají s problémy s nasmlouváním přepravních kapacit na léto. Cestovní kanceláře, které pro přepravu klientů využívaly služeb HCA, musely přejít ke spolupráci s leteckou společností Travel Service. Ta má ale omezený počet letadel. Zahraničního charterového dopravce si řada malých kanceláří nemůže dovolit.

Provoz HCA skončí v dubnu. Cestovní kanceláře již měly v době oznámení konce HCA vytištěné katalogy a nasmlouvané kapacity. „Určitě jsou to desítky cestovních kanceláří, které s tím mohou mít potíže. Může to být velice nepříjemné pro spoustu subjektů. Vláda měla tuto věc více konzultovat. Rozhodnutí padlo v době, kdy už byly kontingenty (části sedačkové kapacity letadel) rozděleny,“ řekl marketingový ředitel největší české cestovní kanceláře Exim Tours Stanislav Zíma.

Travel Service po oznámení plánovaného odchodu konkurenčních HCA zaznamenal větší poptávku po vlastních službách, uvedla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Společnost ale nesouhlasí s názorem cestovních kanceláří, že by tím měly ubýt kapacity pro cestovní kanceláře. Travel Service už dříve uvedl, že je připraven usilovat o uvolněné zákazníky, kteří zbudou po odchodu HCA z trhu charterů, zopakovala mluvčí. Podle ní Travel Service pro letošní rok navýší kapacity podle výsledků jednání s cestovními kancelářemi. Tato jednání prý stále probíhají.

Rozhodnutí vlády ukončit činnost charterového dopravce Holidays Czech Airlines podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR (ACKČR) silně poškodilo trh. „Je to od státu velice nekorektní jednání a může to znamenat v budoucnosti i žaloby na stát, pokud by ty cestovní kanceláře nenašly alternativy a měly finanční problémy,“ řekl. Předpokládá ale, že cestovní kanceláře problém do léta vyřeší.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) kvůli nedostatečným kapacitám v letadlech ubude letních zájezdů. „Snížení počtu sedadel v letadlech bude znamenat menší nabídku zájezdů last minute,“ uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Podle ní se nedostatek časem vyřeší díky vstupu zahraničních charterových dopravců na český trh. „Prohlášení Asociace CK považujeme za zcela jasný marketingový tah cestovních kanceláří na zvýšení prodeje zájezdů first minute. Travel Service má na letní sezónu kapacity dostatek a všem cestovním kancelářím tuto kapacitu také nabídl,“ reagovala Dufková.

O ukončení činnosti Holidays Czech Airlines, které vstoupily na trh charterové dopravy před třemi lety, rozhodla vláda v prosinci. Ministerstvo financí se na tom dohodlo s konkurenčním Travel Servicem. Ten dříve podal, kvůli údajně podnákladovým cenám, proti státním aerolinkám žaloby. Po dohodě s ministerstvem všechny žaloby proti ČSA stáhl.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah