Leo Express představil své nové vlaky, do akce mají jít příští rok | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Leo Express představil své nové vlaky, do akce mají jít příští rok

ČTK

Soukromý železniční dopravce Leo Express nasadí nové vlaky s názvem Sirius od čínského výrobce CRRC do provozu v příštím roce. Ve středu je společnost doveze do Evropy a následně pošle na testovací okruh ve Velimi k ověření pro provoz na středoevropské železnici. Dopravce přiveze první tři vlaky, zároveň má opci na dalších 30. V případě uplatnění opce za vlaky zaplatí pět miliard korun.

Podnik chce vlaky využívat na českých i mezinárodních linkách. Vlaky od největšího světového výrobce mají vzhled i prostorové uspořádání, které si vytvořila a navrhla sama společnost. Ve vlacích také bude český zabezpečovací systém. Podle výkonného ředitele Leo Expressu Petera Köhlera vychází z dosavadních zkušeností společnosti na české železnici.

Vlaky mají nízkopodlažní přístup a ukládací prostor pro zavazadla. Součástí vozů jsou dětské oddíly a různé přepravní třídy. Všechny koupené vlaky jsou takzvaně hybrid-ready, což znamená, že by měly být schopny jezdit kdekoliv na středoevropské železnici.

Na brexit jsme připraveni, stále však doufám, že k němu nedojde, říká šéf Škoda Auto Bernhard Maier

Leo Express nyní provozuje na svých dálkových tratích pět souprav Stadler Flirt. Kromě vlaků CRRC se vozový park brzy rozroste o další vozy. Dopravce nyní dokončuje úpravy na 15 motorových jednotkách typu LINT, které si pronajal od výrobce Alstom. Nasadí je na tratích na Pardubicku a Zlínsku od letošního prosince. Nyní poptává další nové vlaky pro provoz na Olomoucku či v Praze.

Leo Express přepravil v prvním pololetí letošního roku 1,25 milionu cestujících, meziročně zhruba o půl milionu více. Obrat společnosti činil téměř půl miliardy korun, což je meziroční nárůst asi o 185 milionů Kč. V roce 2018 společnost vykázala zisk 2,5 milionu korun a poprvé od svého vzniku se tak dostala ze ztrátového hospodaření.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!