Letiště Praha roste díky charterům, zájem o pravidelné lety ochabuje | E15.cz

Letiště Praha roste díky charterům, zájem o pravidelné lety ochabuje

Letiště Praha roste díky charterům, zájem o pravidelné lety ochabuje
Letiště Václava Havla Praha
• 
ZDROJ: E15 Štěpán Bruner

Jan Šindelář

Pražské Letiště Václava Havla se po prázdninovém úbytku pasažérů vrátilo v září k růstu, když meziročně odbavilo o jedno procento více cestujících. Od opětovného pádu do červených čísel jej zachránily nízkonákladoví a charteroví dopravci.

Zásadní vliv měl především návrat Egypta mezi oblíbené dovolenkové destinace. Nepravidelných linek, které v Praze zajišťuje téměř výhradně Travel Service, využilo o jedenáct procent rekreantů více než loni. Naopak ztrácejí velcí síťoví dopravci. „Vedle Egypta byly v září zeměmi s nejvyšším nárůstem počtu cestujících Řecko, Itálie a Velká Británie,“ řekl deníku E15 předseda představenstva Letiště Praha Jiří Kraus.

Vyšší zájem o letecké dovolené potvrzují i zástupci cestovek. Například CK Fischer uvádí za uplynulé léto pětinové zvýšení poptávky. „Největší nárůst jsme zaznamenali u řeckých ostrovů, Turecka a Španělska. Na skvělá čísla se již dostal i Egypt, který se výrazně lépe než loni prodává i do zimních měsíců,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Oživení trhu leteckých dovolených je přitom patrné i při odhlédnutí od Egypta. Lety k Rudému moři se loni na přelomu srpna a září zadrhly kvůli tamním nepokojům, takže zářijová základna je poměrně nízko.

Letošní cíl letiště nenaplní

Chartery rostly celé letošní třetí čtvrtletí, což je jejich hlavní sezona. V červenci to bylo o tři procenta, v srpnu téměř o deset. Podobné výsledky hlásí i letiště v Brně, které na charterech od května do srpna odbavilo o 14 procent více cestujících než loni. Nejčastěji se z moravské metropole létalo do turecké Antalye.

V Praze ale rozhodně nemohou nad výsledky třetího čtvrtletí jásat. Hlavní byznys v podobě pravidelných letů totiž oproti prvnímu pololetí vadne. Začíná být zřetelné, že cíl v podobě celoročního růstu počtu pasažérů o dvě procenta nebude naplněn. Až do června přitom Ruzyně dvouprocentní plán překračovala. Od ledna do konce září prošlo letištěm 8,65 milionu pasažérů, což nepředstavuje ani jednoprocentní růst.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud