Mýtné v Německu má oškubat cizince, navíc může být ztrátové | E15.cz

Mýtné v Německu má oškubat cizince, navíc může být ztrátové

Mýtné v Německu má oškubat cizince, navíc může být ztrátové
Německá dálnice A3
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: dmytrok; Flickr.com

ČTK

Plán na zpoplatnění německých silnic, zaměřený hlavně na cizince, je prý chybný a dokonce ztrátový. Uvedl to německý časopis Der Spiegel s odvoláním na vnitřní dokumenty vlády. Návrh již rozdělil i vládní koalici.

Interní vládní zprávy vypracovaná ministerstvy financí, vnitra a hospodářství, podle časopisu ukazují, že mýtné by mohlo stát vládu více peněz, než kolik přinese. Může být rovněž v rozporu s německou ústavou a pravidly Evropské unie.

Podle kritiků mýtného je systém vypracován tak, aby oškubal cizince, protože němečtí motoristé zaplatí za využití silnic roční poplatek v průměru 88 eur (více než 2400 Kč), ale současně se jim o stejnou částku sníží daň z auta. Mýtné se tak ve skutečnosti bude vztahovat pouze na zahraniční motoristy.

Návrh na zavedení mýtného vyvolal spor v rámci velké koalice kancléřky Angely Merkelové, protože bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) na něm trvá, zatímco Křesťanskodemokratické unie (CDU) a sociální demokraté (SPD) jsou skeptičtí a obávají se, zda je v souladu s pravidly EU.

Podle ministerstva dopravy by roční příjmy z mýtného měly činit 600 milionů eur (16,6 miliardy Kč). Podle ministerstva financí však administrativní náklady mohou být vyšší než tyto příjmy, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!