Nikaragua má přesnou trasu svého průplavu. Bude třikrát větší než panamský | E15.cz

Nikaragua má přesnou trasu svého průplavu. Bude třikrát větší než panamský

Nikaragua odložila stavbu kanálu
Nikaragua odložila stavbu kanálu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nikaragujská vláda a firma HKND sídlící v Hongkongu oznámily přesnou trasu nového lodního kanálu, který má konkurovat Panamskému průplavu a velikostí ho překonat hned třikrát. Vodní cesta by měla vést od Punta Gorda na karibském pobřeží přes jezero Nikaragua do Brito na tichomořském pobřeží.

Projekt by měl být zahájen v souladu s původním plánem již letos a dokončen za pět let, a to i přesto, že v lednu bylo ohlášeno, že se začátek výstavby odkládá na příští rok. Tato stavba za 40 miliard dolarů (asi 806 miliard korun) má být dlouhá 278 kilometrů a široká mezi 230 a 530 metry. Cesta v něm potrvá asi 30 hodin.

HKND počítá s tím, že ročně kanál využije 5100 lodí. Tímto projektem chce Nikaragua konkurovat panamskému kanálu. Nikaragujská vláda i většina občanů státu s výstavbou kanálu souhlasí, proti jsou ekologové, kteří se obávají příliš velkého zásahu do přírodního prostředí.

Možnost vybudovat kanál přes území státu Nikaragua byl zvažován už před sto lety, ale nakonec ustoupil kanálu v Panamě o několik set kilometrů jižněji. Nový Gran Canal Interoseánico by měl být výrazně delší než Panamský (asi 82 kilometry) a také hlubší.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.